Tesla, ‘ırkçılığa uğrayan’ siyahi çalışanına 137 milyon dolar tazminat ödeyecek

Elektrikli otomobil devi Tesla, iş yerinde ırkçı eylemlere maruz kaldığı ve buna karşın şirket yönetiminin yaşanan olaylara göz…
Teslanerler: Tesla hisselerinde yaşanan baş döndürücü yükselişle ortaya çıkan yeni dolar milyonerleri

Elektrikli otomobil devi Tesla, iş yerinde ırkçı eylemlere maruz kaldığı ve buna karşın şirket yönetiminin yaşanan olaylara göz yumduğu gerekçesiyle siyahi bir çalışanına 137 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

Owen Diaz adlı 53 yaşındaki asansör teknisyeni iddialara göre Tesla’nın Kaliforniya’daki merkezinde 9 ay boyunca ırkçı bir ortamda çalıştırıldı ve ırkçı tacizlere uğradı. Diaz ayrıca şirkette saldırgan grafitilere maruz bırakıldı.

San Francisco mahkemesinde federal jüri heyeti duruşma sonrası Tesla’nın Diaz’a 6,9 milyon doları manevi olmak üzere toplam 136,9 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti.

Duruşmada söz alan davacı Owen Diaz, Tesla’da maruz kaldığı ırkçı davranışlar sonrası düzenli şekilde uyku uyuyamadığını, yemeden içmeden kesildiğini, kilo kaybettiğini ve ağladığını söyledi. Diaz duruşmada lehine karar çıkması sonrası ise “Bu karar Tesla’nın fabrikasında neler olup bittiğine ışık tutuyor. Bu kararla Elon Musk’a bir uyarı yapıldı, o fabrikanın temizlenmesi gerekiyor” diye konuştu.

Tesla Başkan Yardımcısı Valerie Capers Workman şirketin bloğundaki mesajında, “Jürinin kararının haklı olmadığına kuvvetle inanıyor olsak da, 2015 ve 2016’da mükemmel olmadığımızın da farkındayız. Hala mükemmel değiliz. Ancak 5 yıl öncesine göre çok daha yol kat ettik.” ifadelerine yer verdi. Tesla’nın avukatı Tracey Kennedy ise konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Geçtiğimiz mayıs ayında görülen benzer bir davada Tesla, Melvin Berry adlı siyahi bir çalışana iş yerinde ırkçılığa uğradığı gerekçesiyle 1 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kalmıştı.

Previous Article

ABD Başkanı Şaşkın!

Next Article
Facebook'un zihin okuma planları internete sızdı

Facebook, rutin bakım onarım işlemlerinde yaşanan hata sebebiyle çökmüş

Related Posts