Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Teksas’ın sağcı fabrikası risk altında olabilir

Teksas’taki yeni kürtaj kısıtlamaları nedeniyle ABD Yüksek Mahkemesine dava açan kürtaj hizmeti sağlayıcısı Whole Woman’s Health’in sahibi Amy Hagstrom Miller, “Ama Teksas daha fazlasını ifade ediyor” dedi.

On yıldır Texas Yasama Meclisi, Amerika’nın en önde gelen sağcı fabrikası oldu. Eyalet Meclisi’nden oy kısıtlamaları, genişletilmiş silah hakları, göçmenlik baskıları ve kürtaj sınırlamaları geçti. Cumhuriyetçilerin dediği gibi diğer kırmızı eyaletler, Teksas Kongre Binası’na lider olarak baktılar.

Ama yaşananlar gerginlik belirtileri gösteriyor. Demokratlar, 20 yıldır ilk kez meclis çoğunluğunu ele geçirmekten sadece dokuz sandalye aldı. GOP’un eyalet Senatosu ve Cumhuriyetçi Hükümette hâlâ bir komuta avantajı var. Greg Abbott’un görevde iki yılı daha var ve bu da Demokratlara son oturumlarda savaştıkları yasaları tersine çevirmek için çok az yol bırakacak.

Ancak bölünmüş bir Teksas Yasama Meclisi, Eyalet Başkenti’ni ulusun en patlayıcı savaşlarından bazıları için bir arena haline getiren yoğun kültür savaşları çağına ve son derece bölücü yasalara hala bir son verebilir.

2001’de Meclis’teki ilk yılı aynı zamanda partisinin meclisi son kez yönettiği Demokratik devlet temsilcisi Trey Martinez Fischer, “Tüm tarafları daha iyi meleklerini bulmaya zorluyor. En azından tartışmanın tonu ve temeli anında değişecek.” dedi.

Martinez Fischer, Temsilciler Meclisi konuşmacısı adaylığını çoktan ilan etti ve kazanırsa, Teksas’ta bu pozisyonu elinde tutan ilk Latin Amerikalı olacak. Teksas’ın en uzun süre hizmet veren kadın milletvekili, Teksas’ın kadın veya Siyah olan ilk Temsilcisi Senfronia Thompson da öyle.

Meclisi kazanmak, Teksas’ta alışılmadık derecede rekabetçi bir seçim yılı olan Demokratların en iyi şansı olarak görülüyor. Cuma günü, Demokrat başkan yardımcısı adayı Kamala Harris , Demokrat Joe Biden’ın çok az kaynak harcadığı bir eyalette on birinci saatlik bir kampanya dalgası için Meksika sınırı boyunca Houston, Fort Worth ve McAllen’de gitti. Cumhuriyetçi Senatör John Cornyn de Demokrat MJ Hegar ile yeniden seçim mücadelesinde olacaklar.

Teksas, Cumhuriyetçilerin devlet evlerinde savunmada olduğu birkaç eyaletten biridir. Ülkenin yasama meclislerinin yarısından fazlasında tam kontrole sahipler ancak Florida, Georgia, Lowa ve Minnesota gibi eyaletlerde yakın çekişmeli kavgalarda bulunuyorlar.

ABD genelinde acil devlet binası savaşlarını yönlendiren bu döngü,  yasama meclislerinin gelecek yıl 2020 nüfus sayımına dayanan ve partilere önümüzdeki on yıl için siyasi bir avantaj sağlayabilecek yeni oylama haritaları çizmeye başlayacağı gerçeğidir. Dışarıdaki gruplar bu amacı göz önünde bulundurarak Teksas’a on milyonlarca dolar akıttı. Dallas’ta bir GOP House koltuğu için yüksek bahislerin altını çizen bir Demokrat rakip, yalnızca Eylül sonundan bu yana 1 milyon dolardan fazla para topladığını bildirdi.

Cumhuriyetçiler, Teksaslı çoğunluğa yönelik tehdidi ciddiye alıyor ancak Demokratların göründüğü kadar savunmasız olmadıklarında da ısrar ediyor.

Martinez Fischer: “Teksas’ta her zaman güçlü, sağcı temalar olacak ama Dallas’ın banliyösünde bir Meclis koltuğu geri kazanmaya çalışan bir GOP yarışmacısının danışmanı olan Cumhuriyetçi stratejist Matt Langston, çok farklı bir yasama oturumu göreceğinizi düşünüyorum. Çok fazla partizan, ideolojik kavga göreceğinizi sanmıyorum.” dedi.

Son yıllarda bu kavgalarda herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Demokrat Wendy Davis’in 2013’te kapsamlı bir kürtaj karşıtı yasayı geçici olarak bloke eden ve sonuçta eyaletteki kürtaj kliniklerinin yarısından fazlasının kapatılmasına yol açan 13 saatlik suç işleyicisi de dahil olmak üzere birçok kişi kürtaja odaklandı. 2017 oturumunun sonunda, Göçmenlikle ilgili gergin savaşların damgasını vurduğu, House katında bir yumruk dövüşü patlak verdi ve aynı yıl, milletvekilleri, transseksüelleri hedef alan bir “banyo tasarısı” nedeniyle bir yaz özel oturumuna çekildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar