Suriye ordusu ABD uçağını düşürdü

Suriye ordusuna ait hava savunma sistemlerinin Halep kırsalında Amerika’ya ait bir insansız uçağı düşürdüğü bildirildi.

Unews haber ajansının ‘özel bilgi’ vurgusuyla duyurduğu habere göre işgalci Amerikan güçlerine ait bir insansız casus uçağı Suriye ordusu hava savunma sistemleri tarafından düşürüldü.

Bazı sosyal medya hesapları Amerikan uçağının Suriye ordusunun envanterinde olan Rusya yapımı BUK-ME2 hava savunma bataryaları tarafından düşürüldüğünü öne sürdü.

Lübnan’dan yayın yapan Khandak adlı internet sitesi, Amerika’ya ait ‘MQ-4C Triton’ tipi bir insansız casus uçağın Suriye ordusuna ait BUK hava savunma bataryaları tarafından düşürüldüğünü bildirdi.

Haberde Suriye hava sahasını ihlal eden Amerikan casus uçağının Ürdün’ün el-Azrak bölgesindeki ‘Şehit Muvaffak es-Salti’ hava üssünden havalandığı bildirildi.

Söz konusu hava üssü Amerika’nın bölgedeki birçok hava operasyonları için kullandığı bir üs olarak biliniyor.

Haberde söz konusu uçağın bizatihi Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in emriyle düşürüldüğü bildirildi.

Fars haber ajansı da aynı haberle ilgili olarak Suriye hava savunmasının iki gün önce de Halep’in güneyindeki Azan bölgesinde bir uçağı düşürdüğünü; ancak düşürülen uçakla ilgili ayrıntıların açıklanmadığını bildirdi.

Suriye ordusu hava savunması önceki haftalarda da ırkçı İsrail rejiminin Lübnan hava sahasından attığı tüm füzeleri düşürdüğü açıklanmıştı.

Previous Article

K. Kore’nin Amerika ile müzakere ön şartı

Next Article

ABD Ayn el-Esed’i Ürdün’e taşımak istiyor

Related Posts