Pazar, Temmuz 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Suriye gazetesi, ABD’nin Şam’a yaptığı üst düzey ziyaret hakkında yeni ayrıntılar açıkladı

Yarı resmi bir gazete olan Al-Watan yerel bir kaynağın aktardığına göre; Amerikan medyasının ABD’li yetkililerin Şam’ı ziyareti ve Suriyeli yetkililerle görüşme hakkında aktardığı bilgilerin doğru olduğunu söyledi.

Al-Watan’a göre, durumu bilgili olarak nitelendiren Suriyeli kaynak, üst düzey Amerikalı yetkililerin geçtiğimiz günlerde başkent Şam’ı birkaç dosya aramak için ziyaret ettiklerini söyledi.

Gazete, kaynakların hem ABD’nin kaçırılanların Özel Temsilcisi Roger Carstens’in hem de ABD Başkan Yardımcısı Kesh Patel’in Ağustos ayında Şam’ı ziyaret ettiklerini ve Ulusal Güvenlik Başkanı General Ali Memlük ile Şam’daki ofisinde görüştüğünü ortaya çıkardığını söyledi.

ABD yetkililerinin çok çeşitli konuları tartıştıkları ve bir dizi teklif ve talepte bulundukları bildirildi.

İsimsiz kalmayı tercih eden kaynaklar şöyle devam etti: “Bu, üst düzey Amerikalı yetkililerin ilk ziyareti değil ve son aylarda ve yıllarda Şam’a benzer üç ziyaretten önce gerçekleşti.”

Al-Watan’ın yayınladığına göre; Amerikan işgal güçlerinin Suriye’nin doğusundan çekilmesi dosyasını tartışmadan önce Washington ile ne tartışma ne de iş birliği olmadığı ilkesine dayanan aynı Suriye pozisyonuna şaşırdılar. Sahada bu geri çekilmenin gerçek işaretlerinin ortaya çıktı ve Şam’ın Amerikan yaptırımlarını tartışmayı reddetti.

Gazeteye göre, iki Amerikalı yetkili, 2012 yılında başkentin yakınlarında kaybolan kayıp ABD’li gazeteci Austin Tice’nin dosyasında Şam’ın Washington ile iş birliğini kazanmaya çalıştı.

Suriye gazetesi, Austin Tice’nin gazeteci değil, 2012 yılında kaçakçılık yoluyla Suriye topraklarına giren ve Suriye ordusunun kontrolünden çıkmış birçok bölgeyi ziyaret eden Amerikan istihbaratıyla anlaşmalı bir ajan olduğunu söyleyen bir bilgi aktardı. O sırada, Suriye güçleriyle savaşmak için cihatçıları hazırlama görevi ile Doğu Guta bölgesine geldi.

El-Watan kaynakları, “Şam, özellikle Suriye liderliği Amerikan lobilerinin Amerikan başkanları üzerindeki etkisinin ve kararlarının farkında olduğu ve bu Amerikan ziyaretlerinin modeline veya olası sonuçlarına güvenmediği için ihtiyatlı olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar