Siyonistlere ABD Tokatı

İşgalci rejim İsrail Savunma Bakanı Gantz’ın ABD ziyareti öncesinde CIA başkanından Siyonistlere tokat gibi çarpıcı açıklama geldi.

Siyonist rejim İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın Washington ziyareti öncesinde ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns, İran’ın nükleer silah elde etmek için çalışma kararı aldığına dair herhangi bir kanıt görmediklerini söyledi.

İran’ın tartışmalı nükleer dosyası, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında dün video konferans yöntemiyle düzenlenen zirvede de ele alındı.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin düzenlediği CEO Council Summit’te konuşan Burns, direktörü olduğu istihbarat servisinin ‘İran Rehberi’nin (Seyyid Ali Hamaney) nükleer silahlanma için harekete geçme kararı aldığına dair herhangi bir kanıt görmediğini’ söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in de aralarında bulunduğu ABD’li yetkililerin 2015 yılında İran ile imzalanan nükleer anlaşmanın kurtarılmasıyla ilgili Viyana’da yapılan 7’nci tur görüşmelere ilişkin açıklamalarını tekrarlayan Burns, “İranlılar bu aşamada müzakereleri ciddiye almıyor. Yakında ne kadar ciddi olduklarını göreceğiz” ifadesini kullandı.

Burns nükleer anlaşmayla ilgili görüşmelerin bir sonraki tarihi hakkında yorum yapmadı. İranlı yetkililer daha önceki açıklamalarında söz konusu görüşmelerin yarın (perşembe) düzenleneceğini belirtmişti. Burns’ın nükleer silahla ilgili açıklaması, Burns ve diğer ABD’li yetkililerle görüşmek için şu anda Washington’da bulunan İsrail Dış İstihbarat Servisi (Mossad) Direktörü David Barnea da dahil olmak üzere İsrail üst düzey yetkililerinin İran’ın nükleer programıyla ilgili açık olarak tehdit dili kullandığı bir dönemde geldi.

ABD merkezli Axios sitesinde geçen hafta yer alan habere göre, İsrail, Avrupalı müttefiklerine ve ABD’ye İran’ın uranyumu nükleer silah üretimi için gerekli seviye olan yüzde 90 saflıkta zenginleştirme hazırlığı için teknik adımlar attığını bildirdi. İran, nükleer programının sadece barışçıl amaçlara sahip olduğunu söylüyor.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz bu hafta Washington’u ziyaret edecek. Gantz’ın ABD’deki temasları kapsamında Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile yapacağı görüşmelerin merkez noktası İran olacak.

İsrail’in İran nükleer programıyla ilgili uyarılarına rağmen ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili geçen hafta yaptığı açıklamada, İran nükleer programı noktasında ülkesi ile İsrail arasında koordinasyon bulunduğunu ifade etti. ABD’li yetkili, “Sanırım bazı farklılıklarımız olabilir. Bu normal. Hedefimiz halen aynı. İran’ın nükleer silah edinmesine izin vermeme hedefimizde kesinlikle kararlıyız. İran ile yürüttüğümüz görüşmeler daima önemli. Bu görüşmelerin şeffaf ve mümkün olduğunca İsrail ile iyi bir şekilde koordine edilmesi için tüm gücümüzle çabalıyoruz. İran anlaşmaya dönmeye hazır olmazsa zor kararlarla yüzleşmemiz gerekir” ifadelerini kullandı.

Üst düzey ABD’li bir yetkili yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in video konferans yoluyla gerçekleştirdikleri zirvede ABD’nin ulusal güvenliği açısından hayati öneme sahip birtakım konuları ele aldıklarını bildirdi.

Yetkili zirvede görüşülen konuların arasında Washington’un bölgesel güvenlik ve barışı tehdit eden İran nükleer programının gelişiminden duyduğu rahatsızlıkla ilgili müzakerelerin de bulunduğunu belirtti. İki liderin İran dosyasında vardıkları sonuçlarla ilgili henüz herhangi bir bilgi aktarılmadı.(İsrail Post)

Previous Article

Biden-Putin görüşmesi, iki ülke medyasında geniş yer buldu

Next Article

ABD, Suudi Arabistan'a füze ve silah satışına devam edecek

Related Posts
Devamı

Pompeo’nun ‘provokatif’ turunun amacı ne?

ABD Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı 2.5 yılı aşkın sürede Türkiye’ye yalnızca bir kez resmi ziyarette bulunan Mike Pompeo, 7 ülkelik veda turunda neden Türk yetkililerle görüşmek için Ankara’ya gitmedi? İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Naim Babüroğlu yorumladı.