Şeyh Hazali: Amerika ile ateşkes sona erdi

Irak Asaib ehli hak genel sekreteri, Irak’ta istikrarın sağlanması amacı ile hükümete destek vererek, ülkeyi savunmak için direniş silahını savunup Amerika ile ateşkesin son bulduğunu duyurdu.

Şeyh Kays el-Hazali dün el-Irakiye TV kanalına verdiği demeçte, Irak direniş gruplarının silah taşımaktan hedeflerinin belirli olduğunu, işgalcilerin ülkeden çekilmesi olan hedeflerinin gerçekleşmesi halinde silahı yere bırakacaklarını söyledi.
Hazali Amerika ile ateşkes şartlarının gerçekleşmemesi nedeni ile sona erdiğini ifade ederek, bu yüzden direniş gruplarının yabancı güçlere karşı askeri çatışmayı kendi hakları bildiğini belirtti.
Ateşkeste iki şart olduğunu fakat hiç birinin gerçekleşmediğini, bunlardan birinin Amerikalı askerlerin varlığı ve (geri çekilmelerinin) makul takvime bağlanması ve ikincisinin de hava saldırılarının tekrarlanmaması için, hükümetin ülke hava sahasını kontrol etmesi olduğunu belirtti.
Şeyh Hazali Türkiye’nin Irak’a nüfuzuna işaretle Türk-Suudi eksenin aşiretler ve bağımsız şahsiyetler vasıtası ile Irak’ın güneyine sızdıklarını söyledi.
Asaib ehli hak genel sekreteri Irak için Türkiye tehdidinin Amerika’dan daha tehlikeli olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Pompeo'nun İran ile müzakere şartları gerçekleşmedi

Next Article

ABD Hazine Bakanlığı, Fed'den kullanılmayan Kovid-19 fonlarını iade etmesini istedi

Related Posts