Seyahat yasaklarını gevşeten ABD, Sputnik V aşısı olanlara kapılarını kapatacak

Amerika Birleşik Devletleri geçtiğimiz hafta uluslararası seyahatlere uyguladığı koronavirüs kısıtlamalarını gevşeteceğini açıkladı, Kasım ayında yürürlüğe girecek uygulamada, Rus…

Amerika Birleşik Devletleri geçtiğimiz hafta uluslararası seyahatlere uyguladığı koronavirüs kısıtlamalarını gevşeteceğini açıkladı, Kasım ayında yürürlüğe girecek uygulamada, Rus yapımı Sputnik V geçerli aşılardan sayılmayacak.

İki doz Sputnik V aşısı olanlar kendilerini Covid-19’a karşı bağışıklık kazanmış olarak görseler de ABD’ye girişlerine izin verilmeyecek.

Yasak kararı Sputnik V aşısının üreticileri için de bir darbe anlamına geliyor.

Moskova’ya göre dünyada kayıtlı ilk koronavirüs aşısı olma özelliğini taşıyan Sputnik V, yurt dışında fazla rağbet görmemesi ve üretimde yaşanan aksaklıklar nedeniyle batılı aşıların yanı sıra Çinli Sinovac’ın da gerisinde kalmıştı.

Sputnik V aşısını finanse eden Rus Varlık Fonu’ndan yapılan açıklamada aşının 4 milyardan fazla insanın yaşadığı 70 ülkede onaylanmasının yanı sıra etkinliği ve güvenilirliğinin de klinik deneyler ver gerçek hayattaki kullanımları ile ispatlandığı belirtildi.

Rus Varlık Fonu, Covid-19 ile mücadelenin politize edilmesinin ve kısa vadeli ekonomik ve siyasi kazanımlar için etkin aşılar arasında ayrımcılık yapılmasına karşı olduklarını açıkladı.

ABD’nin kısıtlamaları gevşetme planına göre Amerikan İlaç ve Gıda Ajansı FDA ya da Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylı aşıları olan yabancıların ülkeye girişine izin verilecek.

Pfizer, Moderna, Sinovac ve Sinopharm bu kurumlardan onay alan ilaçlar.

Bu karardan milyonlarca Rus vatandaşının doğrudan etkilenmesi bekleniyor.

İki ülke arasındaki diplomatik gerginliğe rağmen 2019 yılında 300 bin civarında Rus vatandaşı, turizm amaçlı olarak ABD’ye seyahat etmişti.

Bunun dışında Duke Üniversitesi Küresel Sağlık Yenilik Merkezi verilerine göre dünya genelinde de 448 milyon Sputnik V aşısı satın alındı.

Türkiye de 400 bin doz Sputnik V aşısı satın almış, 50 milyon doz ortak üretim için de Rusya ile anlaşma yapmıştı.

Previous Article

Ankara Büyükelçiliğine aday gösterilen Flake: Türkiye'nin demokraside geriye gidişinden rahatsızım

Next Article
elon musk

Bezos'u geçip dünyanın en zengini olan Musk: Ona gümüş madalya ve dev bir 2 figürü göndereceğim

Related Posts