Senatör Lindsey Graham’dan tuhaf iddia: 40 bin Brezilyalı kollarında Gucci çantalarla ABD’ye kaçak giriş yaptı

ABD’li senatör “Biden’ın politika tercihlerini artık tüm dünya biliyor” dedi Salı günü Senatör Lindsey Graham, Connecticut’a varma hedefiyle…

ABD’li senatör “Biden’ın politika tercihlerini artık tüm dünya biliyor” dedi

Salı günü Senatör Lindsey Graham, Connecticut’a varma hedefiyle hareket eden on binlerce iyi giyimli Brezilya yurttaşının ABD-Meksika sınırını yasadışı bir şekilde geçtiğini iddia etti.

Fox News’den Sean Hannity’yle kendi adını taşıyan gece programında konuşan Güney Karolinalı Cumhuriyetçi, bu fazlasıyla özgül giyim tarzına sahip göçmenlerin akınından İç Güvenlik Bakanlığı’nın salı günü yayımladığı ve (işyerlerine belgesiz işçilerin kendilerinin hedef alındığı büyük baskınlar yapmak yerine) soruşturmalarda “belgesiz işçilerin savunmasızlığından istifade eden vicdansız işverenleri” hedef almaya başlayacağını duyuran bildiriyi sorumlu tuttu.

Graham “Şimdi, Mayorkas’ın bugün yaptığı şey, tüm işyeri baskınlarının iptal edilmesi, insanların gelmesi için başka bir teşvik olacak çünkü haber duyuldu. Geliyorsun, sığınma talebinde bulunuyorsun, asla ayrılmıyorsun. Biden’ın politika tercihlerini artık tüm dünya biliyor” ifadelerini kullandı.

Senatör “Yalnızca Yuma bölgesinden, Connecticut’a doğru giden ve marka kıyafetler giyip Gucci çantalar takan 40 bin Brezilyalı geldi” iddiasında bulundu.

Graham’ın sözcüsü Kevin Bishop, The Independent’ın senatörün Brezilya’dan ABD’ye giren göçmenlerin sayısı, varış yerleri ve seçtikleri giyim tarzı hakkındaki iddialarının kaynağına ilişkin sorduğu soruya cevaben, senatörün “Brezilyalıların akın ettiği ve ABD’ye girdiği Yuma bölgesini yeni ziyaret ettiğini” söyledi.

Bishop, The Independent’ı ABD ve uluslararası hukuk uyarınca bu hakka sahip olan, sığınma talebinde bulunmak için ABD’ye giren Brezilyalı göçmenlerle ilgili çok sayıda habere yönlendirdi.

Mevcut durumda Orta Amerika ve Meksika’dan sınırı geçen göçmenlerin çoğu 42. Madde olarak bilinen bir halk sağlığı yasası uyarınca sınır dışı ediliyor olsa da Biden yönetimi şu anda, kısmen Meksikalı yetkililer Meksika’ya geri gönderilenlerden yalnızca Meksika veya Orta Amerika ülkelerinin yurttaşı olanları kabul ettiği için, bu kararı ABD-Meksika sınırına çocuklarıyla gelen Brezilya yurttaşlarına karşı uygulamıyor.

Graham’ın bahsettiği 40 bin göçmenin pahalı el çantalarıyla marka kıyafetleri olduğu ve Muskat Eyaleti’ne (Connecticut -çn.) doğru hareket ettiği bilgisine nereden ulaştığı sorusunda ısrar edildiğinde Bishop, bilgilerin Sınır Devriyesi yetkilileriyle yapılan konuşmalar aracılığıyla edinildiğini söyledi.

Previous Article

Cumhuriyetçilerin üçte ikisi Trump'ın tekrar aday olmasını istiyor

Next Article

Blinken’den nükleer anlaşmaya geri dönmeye vurgu

Related Posts
Devamı

Trump giderayak savaş çıkaracaktı: İran’ı vurmaktan son anda vazgeçirildi iddiası!

Seçimleri kaybettikten sonra koltuğu bırakmamak için her türlü yola başvuran ABD Başkanı Donald Trump'ın, giderayak neredeyse savaş çıkarmak üzere olduğu iddia edildi. Oval Ofis'te kritik bir toplantı yapan Trump'ın, İran'ın nükleer tesislerini vurmak istediği ancak yetkililer tarafından ciddi sonuçlar doğuracağı gerekçesiyle vazgeçirildiği öne sürüldü.