Rusya Savunma Bakanı Şoygu: Afganistan’da ABD döneminde haşhaş tarlalarının sayısı 100 kat arttı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Afganistan’da ABD’nin askeri varlığı döneminde, haşhaş tarlalarının sayısının yaklaşık 100 kat arttığını belirtti.…

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Afganistan’da ABD’nin askeri varlığı döneminde, haşhaş tarlalarının sayısının yaklaşık 100 kat arttığını belirtti.

Şoygu, Rus medyasına açıklamasında, “Afganistan’da, ABD varlığı döneminde, haşhaş tarlalarının sayısı yaklaşık 100 kat arttı. Tüm bunların başta Avrupa olmak üzere dünya geneline yayılma yollarından bahsetmeyeceğim, Afganistan’dan kimlerin uçtuğunu herkesin iyi bildiğini düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Günümüzde dünyadaki eroinin yüzde 93’ünün Afganistan’da üretildiğini kaydeden Rus bakan, ABD’nin bu ülkede iki yönde çalıştığını belirterek, “İlki, kendi güvenliğini sağlamak ve Afganların ülkeyi işgal eden düşmana destek veren işbirlikçiler olarak gösterdiği orduyu kurmak ve silahlandırmak. İkincisi de ciddi bir şekilde yer altı kaynaklarını keşfedip üretmekti” dedi.

‘Çok sayıda hassas silah bıraktılar’

“ABD, Afganistan’da çok miktarda silah bıraktı” diyen Şoygu, bunların başında hava savunma füze sistemleri ile tank savar güdümlü füzelerin olduğu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde, Ukrayna’ya onlarca Javelin teslim edildiğinden bahsediliyor. Oysa Afganistan’da bu silahtan yüzlercesi bırakılmış durumda. İkisi arasındaki fark, Ukrayna’ya kendileri tedarik ederlerken Afganistan’da bırakılıp el değiştirmesi”

Previous Article

ABD'de Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte 526 kişi hayatını kaybetti

Next Article

ABD'den Afganistan'daki vatandaşlarına 'Kabil Havaalanı'nı derhal terk edin' çağrısı

Related Posts
Devamı

Tayvan krizi gün geçtikçe büyüyor! Çin yayın organından dikkat çeken tehdit: İlk vurulan ABD askeri olacak

ABD ile Çin arasındaki Tayvan krizi gittikçe büyüyor. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in "Tayvan mutlaka Çin ile birleşecek" mesajından sonra Çin resmi yayın organı Global Times'tan ABD'ye tehditler içeren bir yazı yayımlandı. Tayvan'ın yanında olduğunu açıklayan ABD'nin hedef alındığı makalede, "Tayvan Boğazı'nda bir savaş patlak verdiğinde, ilk ortadan kaldırılacaklar ABD askeri personelidir" ifadeleri kullanıldı.