Rusya lideri Putin, Hiroşima’yı vuran nükleer füzelerden 12 kat daha büyük olan Yars füzesinin aktif hale getirilmesi emrini verdi

Son günlerde nükleer silah kullanma üzerine birçok konuşma gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Putin, Hiroşima’yı vuran nükleer füzelerden 12 kat daha büyük olan Yars füzesini aktif hale getirilmesi emrini verdi. Füzeler, ABD ve İngiltere’yi vurabilecek kapasiteye sahip.

Rusya- Ukrayna Savaşı’nın uzaması ve Kremlin yönetiminin cephede istediği sonuçları alamamasının ardından Putin, son çare olarak nükleer silah kozuna sarıldı. Putin’in, ABD ve İngiltere’yi vurabilecek devasa kapasitedeki Yars füzelerini aktif hale getirme emri verdiği ifade edildi.

“BATI’YI TEHDİT EDİYOR”

Uluslararası basında yer alan haberlerde, Putin’in nükleer savaşa hazırlanıyormuş gibi görünerek Batı’ya nükleer tehditte bulunduğu yorumu yapıldı. Çarşamba günü yayınlanan görüntülerde, Moskova’nın güneybatısındaki Kaluga bölgesindeki Kozelsk askeri yerleşkesindeki bir siloya Rus Yars roketinin yerleştirildiği görüldü.

HİROŞİMA’YA ATILAN BOMBADAN 12 KAT BÜYÜK

Öte yandan Rus gazetesi Komsomolskaya Pravda ise Yars’ın “Hiroşima’yı yok eden bombadan 12 kat daha büyük” bir kapasiteye sahip olduğunu yazdı. Rus askeri yetkililerden Vadim Vyazovsky, “Yeni stratejik silahların kullanıma sunulmasıyla vatanımız rahatça uyuyabilecek” dedi.

NÜKLEER KULLANIMINI ZOR GÖRÜYORLAR

Diğer bir taraftan ise Putin ve bazı Rus yetkililer, Rusya’nın varlığına tehdit oluşturacak bir saldırı dışında nükleer silah kullanmayacaklarını savunuyor.

Previous Article

ABD'den El Kaide terör örgütü elebaşı hakkında bilgi verene ödül

Next Article

Biden: "Afrika Birliğinin G20'ye daimi üye olarak katılması çağrısı yapıyorum"

Related Posts