Rusya: ABD ve NATO’daki müttefikleri güvenlik garantisi taleplerimizi karşılamaya hazırlıklı değil

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD ile NATO’daki müttefiklerinin, Rusya’nın güvenlik garantileri konusundaki taleplerini karşılamaya hazırlıklı olmadığını…

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD ile NATO’daki müttefiklerinin, Rusya’nın güvenlik garantileri konusundaki taleplerini karşılamaya hazırlıklı olmadığını söyledi. Ryabkov, yakın zamanda güvenlik garantilerine ilişkin yeni bir görüşme turu düzenlenmesini şu an için manasız bulduklarını da kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, ABD ve NATO heyetleri ile gerçekleştirilen güvenlik garantisi görüşmelerine ilişkin RTVI televizyonu yayınında yaptığı açıklamalarında, ABD ile NATO’nun sadece kendilerine uygun görünen güvenlik konularını konuşmaya hazır olduklarını kaydetti ve Rusya’nın güvenlik garantisi taleplerini karşılamaya hazırlıklı olmadıklarını söyledi.

Güvenlik garantisi görüşmelerinin gerçekleştirilmesi, Rusya’nın kendi güvenliği için ABD ve NATO’dan istediği garantilere ilişkin tekliflerini sunmasını izliyor. Söz konusu güvenlik garantisi talepleri, NATO’nun doğuya doğru genişlemeyi durdurması, ittifakın 1997’den sonraki genişleme politikaları çerçevesinde doğu Avrupa ülkelerine yerleştirdiği silahlar ile askeri tesislerin geri çekilmesi gibi şartlar içeriyor.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, RTVI televizyonundaki açıklamasında, NATO’nun Rusya sınırlarına doğru ilerlemeyi durdurması yönündeki talepleri karşısında ABD’nin pozisyonunu anlamanın dahi mümkün olmadığını kaydetti.

Ryabkov ayrıca, güvenlik garantisi taleplerinin ABD ile NATO tarafından karşılamaması halinde, ‘Rusya’nın da Batılı partnerlerine karşı başka tedbir ve teknikler kullanması gerekeceğini’ belirtti.

Previous Article

Domuz hücreleri ile deniz aslanının epilepsisi tedavi edildi

Next Article

Rus vekilden Stoltenberg’e eleştiri: Olağandışı duygusal davrandı

Related Posts