Rus vekilden Stoltenberg’e eleştiri: Olağandışı duygusal davrandı

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın milletvekili Leonid Slutskiy, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Rusya-NATO Konseyi toplantısının ardından verilen…

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın milletvekili Leonid Slutskiy, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Rusya-NATO Konseyi toplantısının ardından verilen basın toplantısında ‘olağandışı duygusal’ davranmakla eleştirdi.

Telegram’dan açıklama yapan Slutskiy, Stoltenberg’in NATO’nun 1999’da Yugoslavya’da yaşanan olaylarda olumlu rol oynadığı yönündeki sözlerine karşılık tarihi bir gerçeği hatırlattı.

Slutskiy, “Genel Sekreter Jens Stoltenberg, olağandışı duygusal davrandı. Özellikle de Yugoslavya’da sivillerin hayatını kurtardığını (belli ki Belgrad’ı bombalayarak) ve ülkenin iç cepheleşmeler neticesinde dağıldığını söylediğinde” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg’in NATO’nun genişlemesini ‘saldırganlık’ değil, ‘demokrasinin yayılması’ olarak değerlendirmesine de karşı çıkan Slutskiy, “Batı topluluğu eskisi gibi Moskova’nın tekliflerine ciddi yaklaşmıyor” açıklamasını yaptı.

Brüksel’de dün Rusya-NATO Konseyi toplantısı düzenlendi. Bunun öncesinde de Cenevre’de Rusya ve ABD heyetleri arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Kremlin, İttifak’ın eski Sovyet ülkeleri ile askeri işbirliğine, bu ülkelerin topraklarında üs kurmaya ve Rusya sınırları yakınlarına saldırı silahları konuşlandırılmasına son vermesini, Avrupa’da bulunan ABD’ye ait nükleer silahların kaldırılmasını ve doğuya doğru genişlememesine ilişkin garantiler istiyor.

İstişareler bugün de AGİT Daimi Konseyi toplantısı çerçevesinde Viyana’da devam edecek.

Previous Article

Rusya: ABD ve NATO’daki müttefikleri güvenlik garantisi taleplerimizi karşılamaya hazırlıklı değil

Next Article

Ukrayna krizi: ABD'ye göre Rusya ya diplomasiyi seçecek ya da Batı'yla karşı karşıya gelecek

Related Posts
Devamı

ABD Başkanı Joe Biden: Taliban hükümetini tanımak gibi bir niyetimiz yok, bu çok uzak bir yol

ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı açıklama Taliban'ı "Yeni Afgan hükümeti" olarak tanıma gibi bir niyetlerinin olmadığını belirterek "Bu çok uzak bir yol, buna daha çok var" dedi. Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ABD'nin Taliban'ı tanımak için acele etmediğini söylemişti.