Rus askerler, Suriye’de ABD’nin kontrolündeki bölgenin sınırında devriyeye başladı

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin Sözcüsü Viktor Kudinov, Suriye’deki Rus askerlerin Rusya ordusu ve ABD öncülüğündeki koalisyonun kontrolündeki…

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin Sözcüsü Viktor Kudinov, Suriye’deki Rus askerlerin Rusya ordusu ve ABD öncülüğündeki koalisyonun kontrolündeki bölgeleri ayıran sınırda devriyeye başladığını söyledi.

Kudinov, “Devriye görevine başlanan yer, uluslararası terörle mücadele koalisyonunun kontrolündeki ‘Doğu’ bölgesini ve Rus Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolündeki ‘Batı’ bölgesini ayıran sınır. Bu bölgelerde şimdiye kadar Rus askerleri tarafından devriye gerçekleştirilmemişti” ifadelerini kullandı.

Kudinov, söz konusu bölgede IŞİD’in uyuyan hücrelerinin bulunabileceğini, aynı zamanda Suriye yasalarının ihlal edildiği durumlara rastlanabileceğini belirtti.

Devriye görevinin başlıca amacının Rus güçlerinin orada olduğunu göstermek olarak açıklayan Kudinov, “Halka Rus askerlerinin burada ve yardıma hazır olduğunu göstermek önemli. İleride koşullar daha iyi hale getirildiğinde buralarda insani faaliyetler düzenlenebilir” dedi.

Kudinov, ilk devriyenin de sorunsuz geçtiğini ekledi.ABD güçleri Suriye’nin kuzeyi ve kuzeydoğusunda, ülkenin en büyük petrol ve doğalgaz yataklarının bulunduğu Deyr ez Zor, Haseke ve Rakka vilayetlerindeki bölgeleri gayrimeşru şekilde kontrol ediyor. Şam, ABD askerlerinin ülkede bulunmasını işgal ve doğrudan petrol çalınması için yürütülen devlet korsanlığı olarak nitelendiriyor.

Previous Article

ABD'nin Moskova büyükelçisi: Kiev'e daha çok Türk SİHA'ları verilmeli

Next Article

Irak'tan İsrail açıklaması: İbrahim Anlaşmaları'nın bir parçası olmayacağız

Related Posts