Putin: ABD, siber saldırı suçlamalarıyla ilgili kanıt sunsun

Çarşamba günü Cenevre’de ABD Başkanı Joe Biden’la ilk yüz yüze görüşmesini gerçekleştirecek olan Putin, 3 yıl aradan sonra ilk kez ABD basınına demeç verdi.

NBC News’e konuşan Putin, Navalnıy’ın vurulması yönünde talimat verdiği iddialarını reddederek “Bakın, bu ülkede bu tür kararlar devlet başkanı tarafından alınmaz” dedi. Rusya lideri, Navalnıy’ın sıradan bir mahkum olduğunu ve kendisine diğerlerinden daha kötü şekilde muamele edilmeyeceğini belirtti.

Washington’un ABD’ye yönelik siber saldırıların arkasında Rus hackerların veya hükümetinin olduğuna dair suçlamalarını ‘zırva’ olarak niteleyen Putin, ABD hükümetinden buna ilişkin kanıt sunmasını istedi.

“Biz her türlü şeyle suçlandık. Seçimlere müdahale, siber saldırılar ve diğerleri. Ama bir kez bile, bir kez bile kanıt veya ispat sunma zahmetine girmediler. Bunlar dayanaksız suçlamalar” diyen Putin, ABD ve Rusya’nın siber suçlarla mücadeleye karşı güçlerini birleştirmeleri çağrısını yineleyerek bu süreci ABD’li partnerleriyle başlatmayı umduklarının altını çizdi.
‘Batı’nın eleştirileri iki yüzlü’

Batı’dan gelen eleştirileri ‘iki yüzlü’ olarak niteleyen Putin, Rusya ile ABD dahil her ülkenin kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini söyledi.

Biden’ın Rusya’yı küresel istikrarsızlığı artırmakla suçlamasına yanıt veren Putin, ABD’yi aynı şeyi Libya, Suriye ve Afganistan’da yapmakla itham ederek “Ruslar, iç muhalefete ABD’nin yabancı ajanlar yasasıyla yaptığı kadar baskı uygulamıyor” ifadelerini kullandı.

ABD Kongresi binası Capital Hill’e düzenlenen baskında yüzlerce şüphelinin tutuklanmasını ve bir kalkışmacının öldürülmesini ABD’nin de kendi vatandaşlarını siyasi görüşleri nedeniyle hedef aldığının kanıtı olarak gösteren Putin, “Bizde bir söz vardır: Eğer çirkinsen aynaya bakıp delirme. Bunun sizinle bir alakası yok. Ancak eğer birisi sizi suçluyorsa, diyeceğim şey, neden aynada kendine bakmıyorsun? Aynada bizi değil, kendini göreceksin” dedi.

Previous Article

Bağdat'ta ABD askerlerine saldırı

Next Article

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden'ın görüşmesi başladı

Related Posts