Pazar, Temmuz 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Portland protestoları: Devam eden huzursuzluk hakkında bilmeniz gereken her şey

Kim protesto ediyor? Portland, protestoları ne kadar zamandır görüyor? Gösteriler hakkında bilmeniz gerekenler.

Cumartesi günü Portland’da bir protestocunun vurularak öldürülmesi ve  Wisconsinde, Kenosha’ya yapılan ölümcül silahlı çatışmalar ışığında ülke çapındaki gösterilerin incelemesini artırdı.

Her iki şehirdeki göstericiler ceza adaleti reformu ve sistematik ırkçılığa son verilmesi çağrısında bulunuyor. Kenosha’nın gösterileri, geçen hafta Jacob Blake’in vurulmasının ardından ciddi anlamda artmaya başladı. 17 yaşındaki Kyle Rittenhouse’a ateş açılmasıve üç Siyahların Hayatı Önemlidir (BLM) protestocusunun öldürüldüğü iddiası gerginliği tırmandırdı.

 Portland’daki ölümcül çatışmanın kurbanı, bildirildiğine göre ABD Başkanı Donald Trump’ın sağcı bir destekçisiydi. Halihazırda ülke çapında devam eden protestoların çok önemli bir şehri olan Portland’da gerginlikler artacak gibi görünüyor. Eleştirmenler, Trump’ın şiddeti teşvik ettiğini söylüyor . 

Protestolarla ilgili bildiklerimiz şunlar:

Gösteriler ne kadar zamandır gerçekleşiyor?

Portland, George Floyd’un Minneapolis polis gözetimindeyken ve ülke çapında protestolar başlatan ölümünün ardından, Mayıs ayından bu yana, 100 gece arka arkaya gösteriler gördü.

Gösteriler hem barışçıl hem de şiddetli oldu. Protestocular, polis araçlarına ve Portland Federal Adliyesine zarar verdi. Yağmalama raporları da var.

Portland polisi; tutuklamalar, göz yaşartıcı gaz, sersemletme ve duman bombaları ve plastik mermiler gibi sözde “daha az öldürücü mühimmat” ile yanıt verdi. Federal askerler; haber ve videoların kendilerine silahsız protestocuları “kaçırdıklarını” ve işaretsiz araçlarla götürdüklerini göstermesinin ardından ciddi eleştirilere maruz kaldı.

Ayrıca hukuk gözlemcilerine ve gazetecilere saldırdıkları için dava açtıkları için eleştirilerle karşı karşıya kaldılar.

Temmuz ayı sonunda Trump ve Oregon Valisi Kate Brown arasında yapılan bir anlaşma uyarınca , federal birlikler Portland’dan çekilerek yerine yerel ve eyalet polisi geçti.

Kim protesto ediyor? 

Aktivist, organizatör ve bağlantısız insanlardan oluşan çeşitli gruplardan oluşuyorlar. Grupların çoğu, Floyd’un öldürülmesinden bu yana ivme kazanan ‘Siyahların Hayatı Önemlidir’ hareketini destekliyor.

Bu gruplar ayrıca, Albina Bakanlar İttifakı, Rose City Justice ve Portland Kara Panterlerini de içerdiği bildirildi.

Yerel organizatörlerden bazılarının Siyahların Hayatı Önemlidir hareketi için veya hedeflerini desteklemek için orada olmadıklarına, sadece katliam için olduğuna dair şikayetler geldi.

Cumartesi günü sağcı grup Patriot Prayer Portland’a geri döndü. Grup, lideri iddiaları yalanlasa da aşırı sağ ve beyaz milliyetçilerle bağlantılı olduğu iddialarıyla karşı karşıya kaldı.

Olaylar sakinleşiyor mu?

Hayır. Bir Patriot Prayer üyesinin ölümünün ardından, diğer sağcı Trump destekçileri sosyal medyada Portland’a gitmeyi planladıklarını gösteren videolar yayınladılar. Bu, gerginliğin artmasına neden olabilir.

Başkanlık için “Kanun ve Düzen” kampanyası ile anketlerde yükselen Trump, silahlı çatışmanın ardından destekçilerini Portland’a taşınmaya teşvik ediyor gibi görünüyordu.

Çatışmanın ardından başkan, destekçilerinin Portland’a doğru yol aldıklarını gösteren bir video paylaştı ve Cumartesi günkü konvoydakileri “BÜYÜK YURTSEVERLER!” diye adlandırdı.

Portland Belediye Başkanı Ted Wheeler, Portland’a gelmek isteyenlerden uzak durmaları için “intikam almalarını” istedi.

Wheeler, “Şehir dışındaysanız ve sosyal medyada herhangi bir gerçek okuyorsanız, muhtemelen yanılıyorlar çünkü henüz tüm gerçekleri bilmiyoruz,” dedi Wheeler. “Şimdi, öfkelenmenin zamanı değil çünkü Twitter’da annesinin bodrumunda bir adamın uydurduğu bir şey okudunuz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar