Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Pompeo, Polonya’da daha fazla ABD askeri konuşlandırmak için anlaşma imzaladı

Anlaşma, ABD’nin Almanya’dan yaklaşık 12.000 asker çekeceğini açıklamasından iki hafta sonra geldi.

Amerika Birleşik Devletleri, Polonya ile Doğu Avrupa ülkesine daha fazla ABD askeri göndermenin yolunu açacak bir savunma iş birliği anlaşması imzaladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak Cumartesi günü, Polonya’yı Avrupa’daki ABD askeri varlığının kritik bir bileşeni haline getiren Gelişmiş Savunma İşbirliği Anlaşması (GSİA) adlı anlaşmayı imzaladılar.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda törenden sonra yaptığı açıklamada; “Bu aynı zamanda, ister Polonya için ister ABD için bir tehdit olsun, herhangi bir tehlike durumunda askerlerimizin omuz omuza duracaklarının garantisini güçlendirecektir.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada aynı fikirde olduğunu beyan etti.

“Anlaşma, NATO’nun caydırıcılığını daha da güçlendirmek, Avrupa güvenliğini güçlendirmek ve demokrasi, özgürlük ve egemenliğin sağlanmasına yardımcı olmak için askeri iş birliğimizi geliştirecek ve Polonya’daki ABD asker varlığını artıracaktır.”

Ekstra birliklerin olmasının yanı sıra, anlaşma Polonya’yı, esas olarak Kentucky’deki Fort Knox’ta bulunan ABD Ordusu V Kolordusu’nun liderliğinin karargahı yapacak. Bu birimin yaklaşık 200 üyesi şimdi dönüşümlü olarak Polonya’da olacak.

Şu anda, yaklaşık 4,500 ABD askeri personeli Avrupa NATO üyesi ülkelerde konuşlandı ancak bunlar için kalıcı bir üs bulunmamaktadır.

Polonya, herhangi bir potansiyel Rus saldırırısına karşı bir garanti olarak gördüğü kalıcı bir varlık için uzun süredir baskı yapıyor. Rusya, sınırlarına bu kadar yakın olması, planlanan NATO varlığını eleştirdi.

 

ABD-Polonya anlaşması, Washington’un yaklaşık 12.000 askeri Almanya’dan çekip yarısını Polonya, Belçika ve İtalya dahil olmak üzere diğer NATO ülkelerine yeniden dağıtma ve geri kalanını ABD’ye iade etme planlarını açıklamasından iki hafta sonra geldi.

Trump yönetimi, ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en yakın müttefiklerinden biri olan Almanya’yı, NATO’ya olan finansman taahhütlerini yerine getirmediğini söyleyerek defalarca eleştirmişti.

Anlaşmanın imzalanmasından sonra düzenlediği basın toplantısında Pompeo, “Fırsatlar sınırsız, kaynaklar ise mevcut olacak,” dedi.

Pompeo uzayda, siber uzayda ve dezenformasyon kampanyalarında ortaya çıkan tehditlere atıfta bulunarak “Birlik seviyeleri önemlidir … ama dünya da ilerledi” dedi. Anlaşmanın bu tehditleri de ele alacağını söyledi.

Anlaşmanın ABD-Polonya işbirliğinin diğer yönlerini daha da ileriye taşıyacağını sözlerine ekleyerek, öncelikli olarak yatırım ve ticaret bağlarından bahsetti.

Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz, ABD birliklerinin varlığının “caydırıcılık potansiyelimizi arttırıyor çünkü potansiyel çatışma kaynağına daha yakınız” dedi

“Almanya’da değil Polonya’da konuşlandırılmaları önemlidir” dedi.

İmza töreninden sonra Pompeo, Polonya’nın 1920’de Polonya-Sovyet savaşı sırasında Rus Bolşeviklerine karşı zaferinin yüzüncü yılını kutlamak için Meçhul Askerin Mezarı’nda Duda ve diğer Polonyalı liderlere katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar