Pakistan basını: İran ile ticarette doları kaldırmak çok önemliydi

Pakistan ekonomi ve basın gözlemcileri, İran İslam Cumhuriyeti ile ticarette takas mekanizmasını uygulama kararını memnuniyetle karşıladıklarını ve doların aradan kaldırılmasının Tahran ile İslamabad arasındaki ticari işbirliğinin anahtarı olduğunu ifade etti.

Pakistan Ticaret Bakanlığı’nın İran ile ticaretin dengelenmesi için ticari mallar listesini açıklayan resmi genelgesi, bu ülkenin yazılı ve elektronik medyasına geniş bir şekilde yansıdı ve uzmanlar, bu planın dolar baskısını azaltmada ve Pakistan’ın ithalat ve ihracat durumunu iyileştirmede etkili olacağını belirtti.
Pakistan basını, İran, Rusya ve Afganistan ile takas ticaretinin resmi olarak uygulanmasının, özellikle komşu ülke İran’dan petrol ürünlerini ithalatının yumuşatılmasının Pakistan iş ve sanayi camiası için iyi haberler vaat ettiğini ve artık para birimi özellikle de ABD Doları olmadığını ve komşuların birbirleriyle karşılıklı ihtiyaçlarını takas edeceklerini yazdı.
Eski Başbakan Vekili Muhammed Sadık, Afganistan meselelerinde İslamabad hükümetinin İran ve diğer iki ülke ile ticaretin dengelenmesi için arzu edilen mallar için bir genelge yayınlama kararına güvendiğini ifade ederek “Bu, bölgesel denklemlerin değişmesi için uzun bir adımdır ve ilerlemesi, tüm tarafların yakın koordinasyonuna ve işbirliğine bağlıdır” dedi.
Resmi Twitter hesabından paylaşımda bulunan Sadık “Ticarette takas, ABD dolarının komşularla ilişkiler üzerindeki baskıları azaltır, ticareti genişletir ve dört ülke halkının birbirinin pazarlarına ve ürünlerine kolay erişimini sağlar” açıklamasında bulundu./ 
 

Previous Article

ABD’li eski istihbarat subayı: Putin, yaptırımlara rağmen Rusya’ya milyarlarca dolar kazandırdı

Next Article

Dünyada dolarsız ticaret ivme kazanıyor

Related Posts