New York’un İlk Kadın Valisi Kathy Hochul Göreve Başladı

Kathy Hochul, Salı günü New York’un ilk kadın valisi olarak görevine başladı. Cinsel taciz suçlamaları nedeniyle görevdeki son…
New York Chief Judge Janet DiFiore, left, swears in Kathy Hochul, right, as the first woman to be New York’s governor while her husband Bill Hochul holds a bible during a swearing-in ceremony in the Red Room at the state Capitol, early Tuesday, Aug. 24, 2021, in Albany, N.Y. (AP Photo/Hans Pennink, Pool)

Kathy Hochul, Salı günü New York’un ilk kadın valisi olarak görevine başladı. Cinsel taciz suçlamaları nedeniyle görevdeki son aylarında işleri boşladığı gerekçesiyle eleştirilen eski Vali Andrew Cuomo’nun ardından yeni yönetimin birçok zorluğu da devralması bekleniyor.

Geçmişte New York’u ABD Kongresi’nde temsil eden Demokrat Hochul Pazartesi gece yarısından hemen sonra özel bir etkinlikte eyalet başsavcısı Janet DiFiore denetiminde yemin ederek görevi devraldı.

Hochul’ın yerel saatle öğleden sonra bir konuşma yapması bekleniyor.

Salı sabahı erken saatlerde WGRZ yerel televizyonuna konuşan Hochul, ‘‘Omzumda sorumluluğun ağırlığını hissediyorum. New Yorklular’a bu göreve hazır olduğumu söyleyeceğim. Vali olarak onlara hizmet verecek olmaktan gurur duyuyorum ve yüzlerini kara çıkartmayacağım’’ diye konuştu.

Vali yardımcılığı yaptığı dönemde az tanınan Hochul, artık alacağı kararlarla ön planda olacak.

Nesiller boyunca eyalet yönetiminde kararların ‘‘odadaki üç adam’’ olarak anılan vali, eyalet senato lideri ve eyalet meclis başkanı tarafından alındığı konuşuluyordu.

Şimdi ise eyalet tarihinde ilk kez bu üç kişiden ikisi; Hochul ve eyalet senatosunun çoğunluk lideri Andrea Stewart-Cousins kadın. Yalnızca eyalet meclisi başkanı Carl Heastie erkek.

Cuomo, istifa edeceğini açıklamasından iki hafta sonra koltuğunu gece yarısı 12.00’de bıraktı. Cuomo’nun başsavcı Letitia James tarafından denetlenen bağımsız müfettişler tarafından hazırlanan ve Cuomo’nun 11 kadına cinsel tacizde bulunduğu sonucuna varan raporun yayınlanmasının ardından azil süreci ile karşı karşıya kalması kaçınılmaz hale gelmişti.

Görevdeki son günlerinde Cuomo, önceden kaydedilmiş bir veda mesajı yayınlayarak bir kez daha suçsuz olduğunu söyledi ve kendisine yapılanı ‘‘medya çılgınlığı’’ olarak değerlendirdi.

Hochul’ın en kısa zamanda okula dönen çocuklara maske zorunluluğu getirilip-getirilmemesi gibi konularda karar alması bekleniyor. Hochul maske zorunluluğuna sıcak baktığını daha önce ifade etmişti.

Hochul, federal kira yardımlarının gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamak için baskı altında olacak. Federal hükümet tarafından New Yorklular’ın kira borcunu ödemelerine yardımcı olmak için ayrılan 2 milyar doların çok azı bugüne kadar eyalette dağıtıldı ve bu imtiyazın süresinin dolmasına izin verilirse binlerce kişi tahliye olasılığıyla karşı karşıya kalacak.

Hochul’un New York’ta yönetim kültürünü değiştirip-değiştirmeyeceği de sorgulanıyor. Eyalette birçok üst düzey Demokrat önemli kararların dışında tutulmaktan şikayet ediyor ve Cuomo tarafından zorbalığa uğradıklarını söylüyordu.

Hochul’un aynı zamanda hızlı çalışması gerekeceği sanılıyor. Gelecek yılki seçimlerde aday olmayı planladığını belirten Hochul’ın, bahardaki Demokrat parti ön seçimlerinden önce favoriler arasına girmesi gerekiyor.

Previous Article
Bitcoin'in blok zinciri her bir işlemi kaydeden ve herkesin inceleyebileceği şekilde kamuya açık olan çevrimiçi bir muhasebe defteri işlevi görüyor. Ağın şeffaflığına rağmen fon gönderen veya alan herkes belirli önlemler aldığı sürece anonim kalabilir. Bu, kripto para biriminin blok zincir boyunca izlenebileceği ama izinin kişi veya kurumlara kadar da sürülemeyeceği anlamına geliyor. Bu durum Bitcoin ve benzeri yarı anonim kripto para birimlerini siber suçlular ve dark web piyasaları kullanıcıları arasında popüler bir ödeme yöntemi kılıyor. Ağustos 2016'da gerçekleşen Bitfinex hacklenmesi yaklaşık 120 bin Bitcoin'in müşterilerin hesaplarından kaybolmasıyla sonuçlanmıştı. O zamanlar bu rakam 72 milyon dolar (yaklaşık 578 milyon TL) değerindeydi ama Bitcoin fiyatının büyük bir fiyat tırmanışı sebebiyle neredeyse 65 bin dolara (yaklaşık 521 bin TL) ulaşmasının ardından çalınan toplam miktar bugün kabaca 7,5 milyar dolara (yaklaşık 60 milyar TL) tekabül ediyor. Çarşamba günü transfer edilen fonlar, çalınan toplam miktarın yüzde 10'undan daha az. Bitfinex faillerin izini sürmek için polisle birlikte çalışmaya devam ediyor. Bitfinex'in baş hukuk müşaviri Stuart Hoegner, The Independent'a verdiği demeçte "Uluslararası emniyet güçleriyle durumu yakından izlemeye devam ediyoruz" dedi. Fonları geri alır almaz sözleşme yükümlülüklerimiz gereğince tahsis edeceğiz.

Afganistan, Bitcoin benimsenme oranında dünyada ilk 20'ye girdi

Next Article

“Taleban’a Güvenmiyoruz Tahliyelere Odaklandık”

Related Posts