Kuzey Kore, ABD’yi tehdit etti: Başlarına iyi şeyler gelmeyebilir

Kuzey Kore Merkezi Komitesi Başkan Yardımcısı Ri Pyong Cho, ABD Başkanı Joe Biden’ın balistik füze denemelerine yönelik eleştirisine sert tepki gösterdi. Ri, Washington yönetiminin Kuzey’in taktik silah testlerini eleştirmesinin “gangster benzeri bir mantık” olduğunu kaydetti.

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansının (KCNA) haberine göre Ri, Biden’ın eleştirilerine yanıt verdi.

Ri, Biden’ın Kuzey Kore’ye yönelik derin düşmanlığını açıkça ortaya koyan sözlerinden endişe duyduklarını ve ABD Başkanı’nın eleştirilerini Kuzey tarafının meşru müdafaa haklarına yönelik “provokasyon ve tecavüz” olarak değerlendirildiğini belirtti.

“Gangster benzeri bir mantık”

ABD’nin kıtalararası balistik füzeleri serbestçe test edip stratejik askeri varlıklarını Kore Yarımadası’nı çevreler şekilde konuşlandırdığı eleştirisinde bulunan Ri, Washington yönetiminin Kuzey’in taktik silah testlerini eleştirmesinin “gangster benzeri bir mantık” olduğunu kaydetti.

“Askeri gücümüzü sürekli olarak genişleteceğiz”

Ri, ABD ve Güney Kore’nin kendileri için “sürekli askeri tehdit oluşturduğunu” ve Kuzey Kore’nin de kendisini savunmak için “yenilmez fiziki güç” inşa etmekten başka seçeneği olmadığını vurgulayarak, “askeri gücü” sürekli olarak genişleteceklerini ifade etti.

Biden yönetiminin Kuzey Kore konusundaki ilk adımını yanlış attığını savunan Ri, “ABD sonuçlarını düşünmeden düşüncesiz sözlerine devam ederse, iyi olmayan bir şeyle karşı karşıya kalabilir” dedi.

Ri, Pyongyang yönetiminin ABD tarafını nükleer silah denemeleriyle müzakerelere geri döndürmeyi amaçladığı yorumlarına ilişkin de Ri, kendilerinin hiçbir şekilde birinin dikkatini çekmek veya politikasını etkilemek için silah geliştirmediği değerlendirmesinde bulundu.

Biden, 25 Mart’ta Kuzey Kore’nin iki balistik füze denemesine ilişkin, “Kuzey Kore bu testler ile 1718 sayılı BM kararını ihlal etmiştir. Bölgedeki ortak ve müttefiklerimiz ile iletişim halindeyiz. Gerilimi tırmandırmak isterlerse, uygun bir yanıt veririz. Ancak aynı zamanda diplomasiye de hazırım. Bu diplomasi ancak nükleerden arınma ile sonuçlanmalı.” ifadesini kullanmıştı.

Previous Article

ABD medyasından S-400 itirafı

Next Article
Polisler James Blassingame ve Sidney Hemby, binlerce Trump destekçisinin Kongre'ye düzenlediği baskında fiziksel ve duygusal zarar gördüklerini söyleyerek mahkemeye başvurdu ve eski başkanın kalabalığı kışkırtarak yönettiğini savundu. Hemby, olaylar sırasında kapıya sıkıştığını, kimyasal sprey boyaya maruz kaldığını ve yüzünün kanadığını anlattı. Blassingame'in de kalabalığın kendisini duvara itmesiyle başından ve sırtından yaralandığı, ırkçı hakaretlere maruz kaldığı ve yaşadığı korku nedeniyle olay sonrasında depresyona girdiği belirtildi. Polisler, gördükleri zarar nedeniyle en az 75'er bin dolar (yaklaşık 625 bin TL) tazminat talep ediyor. İki polis, 6 Ocak'taki baskın nedeniyle davacı olan ilk polis memurları oldu. Kongre baskını nedeniyle daha önce de iki Demokrat parlamenter Trump aleyhine dava açmıştı. Başkan Joe Biden'ın seçim zaferinin Senato'da onaylanacağı gün seçimlerde hile yapıldığını savunan Trump'ın destekçileri Kongre binasına akın etmiş, olaylarda biri polis 5 kişi yaşamını yitirmişti. Adalet Bakanlığı, olaylarda çok sayıda polisin de yaralandığını açıklamıştı. Daha önce baskınla ilgili suçlamaları reddeden Trump, geçen hafta da Kongre binasındaki kalabalığın barışçıl amaçlarla gösteri düzenlediğini ve hiçbir tehdit yaratmadığını savunmuştu.

Trump: Solcu protestoculara hiçbir şey olmuyor, Kongre’dekilere zulmediliyor

Related Posts