Kripto para şirketi yanlışlıkla milyonlarca dolarlık Bitcoin dağıttı

“En fazla 100 kişi etkilendi, durumu düzeltmeye çalışıyoruz” Kripto para şirketi BlockFi, düzenlediği ödül promosyonu kapsamında yanlışlıkla kullanıcı…
Bitcoin'in blok zinciri her bir işlemi kaydeden ve herkesin inceleyebileceği şekilde kamuya açık olan çevrimiçi bir muhasebe defteri işlevi görüyor. Ağın şeffaflığına rağmen fon gönderen veya alan herkes belirli önlemler aldığı sürece anonim kalabilir. Bu, kripto para biriminin blok zincir boyunca izlenebileceği ama izinin kişi veya kurumlara kadar da sürülemeyeceği anlamına geliyor. Bu durum Bitcoin ve benzeri yarı anonim kripto para birimlerini siber suçlular ve dark web piyasaları kullanıcıları arasında popüler bir ödeme yöntemi kılıyor. Ağustos 2016'da gerçekleşen Bitfinex hacklenmesi yaklaşık 120 bin Bitcoin'in müşterilerin hesaplarından kaybolmasıyla sonuçlanmıştı. O zamanlar bu rakam 72 milyon dolar (yaklaşık 578 milyon TL) değerindeydi ama Bitcoin fiyatının büyük bir fiyat tırmanışı sebebiyle neredeyse 65 bin dolara (yaklaşık 521 bin TL) ulaşmasının ardından çalınan toplam miktar bugün kabaca 7,5 milyar dolara (yaklaşık 60 milyar TL) tekabül ediyor. Çarşamba günü transfer edilen fonlar, çalınan toplam miktarın yüzde 10'undan daha az. Bitfinex faillerin izini sürmek için polisle birlikte çalışmaya devam ediyor. Bitfinex'in baş hukuk müşaviri Stuart Hoegner, The Independent'a verdiği demeçte "Uluslararası emniyet güçleriyle durumu yakından izlemeye devam ediyoruz" dedi. Fonları geri alır almaz sözleşme yükümlülüklerimiz gereğince tahsis edeceğiz.

“En fazla 100 kişi etkilendi, durumu düzeltmeye çalışıyoruz”

Kripto para şirketi BlockFi, düzenlediği ödül promosyonu kapsamında yanlışlıkla kullanıcı hesaplarına milyonlarca dolar değerinde Bitcoin gönderdi.

ABD merkezli BlockFi, hem kripto para yatırımcılarına faiz sunması hem de alım satımlar sonrasında aylık promosyon ödemeleri yapmasıyla tanınıyor.

Şirket, 18-31 Mart arasında gerekli hacim şartlarını yerine getiren kullanıcılara ödül olarak gönderilecek promosyonların ABD stablecoin (USDC) cinsinden yatırılacağını açıklamıştı. Ancak bunun yerine yanlışlıkla Bitcoin’le ödeme yapılınca ortalık karıştı.

Hata, kullanıcıların Twitter ve Reddit gibi platformlardan yaptığı paylaşımlarla ortaya çıktı.

Bazı kullanıcıların hesabına 700 Bitcoin civarı (yaklaşık 240 milyon TL) kripto para yatırıldı.

14 Mayıs’ta BlockFi’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda bazı kullanıcılara hatalı miktarda promosyon ödemesi yapıldığı, ekibin sözkonusu kişilerle iletişime geçtiği ifade edildi.

Öte yandan, yatırılan kripto paraları hesaplarından çekerek şahsi cüzdanlarına ya da başka cüzdanlara aktaran kişiler, BlockFi’den yaptıkları işlemin suç olduğunu ve kendilerine dava açılabileceğini belirten bir e-posta aldıklarını söyledi. Paraları geri ödeyenlereyse 500 dolar verileceği açıklandı.

Bazı kullanıcılarsa hesaplarından USDC türünden para çekmek isteseler bile işlem yapamadıklarını, BlockFi altyapısında ciddi sorunlar yaşandığını belirtti.

Şirketin açıklamasına göre olaydan en fazla 100 kişi etkilendi ve diğer müşterilerin hesaplarında bir sorun yaşanmadı.

BlockFi CEO’su Zac Prince, yatırılan Bitcoin miktarının, “şirketin sahip olduğu toplam Bitcoin miktarının küçük bir kısmına” denk geldiğini söyledi. Dolayısıyla yaşanan hatanın şirketi maddi açıdan tehlikeye sokması öngörülmüyor.

Previous Article

Biden: Bölge ülkeleri İsrail’in bağımsız Yahudi bir devlet olarak var olma hakkını tanıyana kadar barış olmayacak

Next Article

ABD'de her 10 kişiden 6'sı polis şiddetini ülkenin en ciddi problem olarak görüyor

Related Posts