Kongre baskınının boynuzlu şamanı barışçı bir insan olduğuna yargıcı ikna edemedi: ‘Serbest kalamayacak kadar tehlikeli’

Kongre’ye saldıran Trump yandaşları arasından kürklü-boynuzlu şapkası ve mızrağıyla öne çıkan Jake Angeli’nin serbest bırakılması taleplerini reddeden federal yargıç,…

Kongre’ye saldıran Trump yandaşları arasından kürklü-boynuzlu şapkası ve mızrağıyla öne çıkan Jake Angeli’nin serbest bırakılması taleplerini reddeden federal yargıç, serbest bırakılamayacak kadar tehlikeli olduğu gerekçesiyle hapiste kalmasına karar verdi.

ABD’de 6 Ocak Kongre saldırısının boynuzlu şamanı, saldırıyı kışkırtmakla itham edilen 45. Başkan Donald Trump aleyhinde tanıklık yapmak istediğini, pişman olduğunu ve özür dilediğini söylemesine rağmen serbest kalmayı başaramadı. Yargıç, Kongre’ye saldıran Trump yandaşları arasından üstü çıplak, yüzü ABD bayrağına boyanmış halde kürklü-boynuzlu şapkasıyla öne çıkan Jake Angeli’nin hapiste kalmasına karar verdi.

Federal yargıç Royce Lamberth, yayımladığı 32 sayfalık açıklamada, gerçek adı Jacob Anthony Angeli Chansley olan boynuzlu şamanın serbest bırakılamayacak kadar tehlikeli olduğunu ve davası görülürken hapiste kalmaya devam etmesi gerektiğini belirtti.

‘Gerçeklikten kopuk’

Kendisini aşırı sağcı komplo teorisi örgütü QAnon’un ‘şamanı’ olaran niteleyen Angeli’nin ev hapsine konulması halinde federal hükümete yönelik yeni saldırı komplosu kurabileceğine dikkat çeken Yargıç Lamberth, sanığın gerçek anlamda pişmanlık getirmediğini, eylemlerinin barışçı ve zararsız olduğunu savunarak gerçeklikten kopuk olduğunu gösterdiğini söyledi.

Lamberth, “Sanık kendini 6 Ocak’ta polis tarafından Kongre binası içine kabul edilmiş barışçı bir kişi olarak betimliyor. Mahkeme, onun kanıtları manipüle etmeye ve eylemlerinin vehametini önemsizleştirmeye yönelik çok sayıda girişimini ikna edici bulmadı” dedi.

Bayrak direği mi yoksa tehlikeli silah mı?

Boynuzlu şamanın haftalardır serbest bırakılmak için yaptığı başvurular, 6 Ocak Kongre saldırısında elinde tuttuğu mızrağa çarptı. Avukatı, bunun bayrak direğinden ibaret olduğunu savunurken, yargıç, tehlikeli bir silah olduğuna hükmederek “Üstüne metal bir mızrak ucu sabitlenmiş 1.8 metrelik bir direk, şüphesiz ki tehlikeli bir silahtır” vurgusunu yaptı.

Angeli’nin demir parmaklıklar ardından medyaya verdiği mülakat da geri tepti. Kararda “Sanığın hapisten kamuoyuna yaptığı açıklamalar, kendisine yöneltilen suçlamaların ciddiyetini tam kavrayamadığını gösteriyor. Tam tersine, 6 Ocak’ın kurbanının ABD Kongresi üyeleri ve Amerika halkı değil, kendisi olduğuna inanıyor” denildi.

Böylece kimseye saldırmamış bulunan, ama QAnon çevresinde ziyadesiyle tanınan Angeli’nin serbest bırakılamayacak kadar tehlikeli olduğu ve hapiste kalması gerektiğini savunan Adalet Bakanlığı’ndan yana karar çıktı. 

Boynuzlu şaman ise hakkındaki iddianamenin 6 suçlamasını reddediyor.

Previous Article

ABD, Venezüellalı göçmenlere 'Geçici Koruma Statüsü' verecek

Next Article

Kalem ve kağıt, yapay zekayı yendi: Elon Musk'ın OpenAI'ı el yazısıyla kandırıldı

Related Posts