K. Kore’nin Amerika ile müzakere ön şartı

Kuzey Kore Amerika ile nükleer silahsızlanma müzakerelerine geri dönmek için uluslararası yaptırımların kaldırılması ön şartını ileri sürdü.

K. Kore metallerin ihracatını ve yakıt ve diğer ihtiyaç maddelerinin ithalatını yasaklayan uluslararası yaptırımların kaldırılmasını, Amerika ile nükleer silahsızlanma ön şartı olarak belirtti. Pyongyang ayrıca diğer yaptırımların da hafifletilmesini istedi.
Kuzey Kore hükümeti daha önce Güney Kore ile resmi bağların yeniden canlandırılmasının iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesinde de olumlu rol oynayabileceğini söylemişti.
Amerika K. Kore’ye nükleer silah ve balistik füzeye ulaşma sebepleri ile yaptırım uyguluyor. Aslında Kuzey Kore’nin Amerika ile görüşmelerinin ön şartı, Pyongyang’ın Washington ile müzakerelerin yeniden başlatılmasına yönelik bölgesel ve bölge dışı taleplere ilişkin önceki konumunun yinelenmesidir. Üstelik bu talepler Amerika’daki siyasi değişiklikler ardından daha fazla dikkate alınmıştır.
Amerika başkanlık seçimlerinde Joe Biden’in zaferi ardından bu ülkede Beyaz Saray’daki demokratların hakimiyeti ile dış siyasetinde önemli değişikliklerin yaşanması beklentisi doğdu. 
Fakat Biden’in Beyaz Saray’daki görevinden geçen aylara rağmen, yapılan tahminlerin aksine Amerika dış siyaseti hala Trump dönemindeki politikalar ekseninde devam ediyor ve Biden tarafından ileri sürülen vaatlerin hiç biri diplomasi alanında ve diğer ülkelerle ilişkilerde şimdiye kadar gerçekleşmemiştir.
Amerika’nın Rusya ve Çin ile gerginlikleri hala devam ederken Washington’un bazı Avrupalı müttefikleri ile ihtilafları hala sürüyor. 
Biden İran ile imzalanan kapsamlı ortak eylem planı BERCAM anlaşmasına döneceği vaadinde bulunmuştu fakat başkanlık seçimlerinde propagandalarına rağmen bu vaadi de şimdiye kadar gerçekleşmemiş, üstelik Amerika anlaşmaya geri dönmesini bu uluslararası anlaşma ile hiçbir ilgisi olmayan konulara şartlandırmıştır.
Biden’in BERCAM anlaşmasına geri dönmeye dayalı içi boş vaatleri, Trump’ın tek yanlı siyasetlerinin demokratların Beyaz Saray’daki hakimiyeti döneminde de sürdüğünü gösteriyor.
Bu yüzden K. Kore yetkilileri Trump siyasetlerinin Biden döneminde de sürdürdüğüne işaretle, Amerika ile ilişkilerde gerginliklerin giderilmesi için yeniden müzakerelere başlamak için Pyongyang’a karşı tüm yaptırımların kaldırılması şartına bağlıyor.
Trump’ın 4 yıllık başkanlık döneminde Washington ve Pyongyang arasında birkaç tur müzakerelerin yapılması ve bu ülkeye karşı yaptırımların kaldırılacağı vaatlerine rağmen hiç biri gerçekleşmeyince Pyongyang yine nükleer ve füze denemelerine başladı.
Tabi ki K. Kore, Amerika ile müzakerelerde krizlerin çözülmesine dair kendi hüsnü niyetini göstermek için kendi füze ve nükleer programları ve projelerini durdurdu, fakat Beyaz Saray yaptırımların kaldırılmasına dair vaatlerini gerçekleştirmemesi yüzünden Pyongyang bir kez daha stratejik deneylerini başlattı.
Görünüşe göre Pyongyang Amerika’nın ahde vefasızlıkları ve taahhütlerini yerine getirmemesi ile ilgili yaşadığı tecrübelere dayanarak bu kez Beyaz Saray tarafından yaptırımlar kaldırılmadığı müddetçe ikili gerginliklerin giderilmesi için hiçbir müzakereye katılmayacağı ön şartını ileri sürüyor./

Previous Article

ABD Senatosu Meksika duvarına karşı çıktı

Next Article

Suriye ordusu ABD uçağını düşürdü

Related Posts