Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

JPMorgan: Geleneksel güvenli varlıklar eskisi gibi sonuç vermiyor

JPMorgan stratejistlerinin notunda geleneksel olarak hedge için kullanılan güvenli varlıkların eskiden olduğu gibi sonuç vermediği belirtildi.

JPMorgan Chase & Co.’ya göre geleneksel olarak hedge için kullanılan güvenli varlıklar eskiden olduğu gibi sonuç vermiyor.

John Normand’ın öncülük ettiği stratejistlerin Cuma günkü notunda geniş para politikalarının yatırımcıları nakitte ve diğer geleneksel güvenli limanlardan uzakta tutuyor olabileceği belirtildi. Notta, bu politikaların sıfır faiz ortamına neden olduğu ve bu ortamın döngüsel varlıkları hedge etmeyi çok fazla zorlaştırıyor olabileceği ifade edildi.

Stratejistler bu tarz muhafazakar bir görüşün riskli piyasaların yönünü etkileyecek kadar popüler olmayabileceğini, ancak yatırımcıları diğer varlık sınıflarına nakit bölüştürmekten alıkoyabileceğini belirtiyor.

Notta, “Defansif varlıklar en zayıf performansını sergiliyor ve bu nedenle herhangi bir hisse senedi satış dalgasında en azından on yılın en kötü hedge korumasını sağlıyorlar. Bazılarına göre nakit duvarı kaçınılmaz olarak hisse senedi piyasalarına akacak ve tahviller ile gelişen piyasalar süresiz olarak çok yüksek kalabilir.” dendi.

S&P 500 Endeksi, değerleme endişeleri, artan koronavirüs vakaları ve ABD seçim belirsizliğinin etkisiyle 2 Eylül rekorundan bu yana yüzde 8 düştü. Hisse senetlerinin düşmesine karşın ABD Hazine tahvilleri, dolar karşısında yen, euro karşısında İsviçre Frankı ve altın çok az yükseldi veya düştü.

JPMorgan, hedge amaçlı olarak tüm paralar karşısında yen, gelişen piyasa paraları karşısında dolar, dolar karşısında altın tutularak oluşturulan bir portföyün hala buna değdiğini, bu pozisyonların hisse senedi piyasasındaki majör geri çekilmelerin yüzde 60 ile yüzde 80 arasında getiri sağladığını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar