John Stith Pemberton’un Arkasındaki Sessiz Trajedi ve Coca-Cola’nın İcadı

John Pemberton hayatının büyük bir bölümünde bağımlılıkla mücadele etti. Yol boyunca bir yerlerde, bu bağımlılık buluşu teşvik etti.

Coca-Cola pazarlama yöneticisi Wendy Clark bir keresinde içeceği icat eden adamdan şöyle yazmıştı: “insanlara ferahlık ve yükselme anı, mutluluk anı verecek bir iksir yaratmak isteyen bir eczacı.”

Clark, markanın Coca-Cola’nın sadece “dünyayı daha mutlu etmek” istediğine dair mesajına sadık kalıyor, ancak yaratılmasının arkasındaki gerçek motivasyon farklı bir hikaye anlatıyor.

John Pemberton

Coca-Cola’nın doğumu 19. yüzyılın sonlarında tıpta çalışan ve Amerikan İç Savaşı’nda Konfederasyon askeri olarak savaşan bir köle sahibi olan Dr. John Stith Pemberton adında bir adamla başlar.

John Pemberton, Üçüncü Gürcistan Süvari Taburu’nda hizmet etmeden önce, kimyager ve eczacı olarak geçimini sağladı. Georgia, Macon’daki Reform Tıp Koleji’nde eğitim gören Pemberton, zararlı toksinlerden kurtulmak için botanik ve bitkisellik ilkelerine dayanan Thomsonian tıbbının lisanslı bir uygulayıcısıydı.

Bugün hala olduğu gibi, en azından Batı kültürleri arasında, birçoğu bu tıbbi pratiğe güvensizlik ve şüphe ile baktı. Yine de John Pemberton, 1861’de İç Savaş’ın başlamasından kısa bir süre önce, Philadelphia’daki bir okulda eczane diploması almadan önce ticaretini başarıyla uygulamaya devam etti.

Pemberton’un ordudaki zamanı kişisel bir trajedi olmadan değildi ve Nisan 1865’te Columbus Savaşı’nda, onu neredeyse öldüren göğsüne bir kılıç yarası tuttu. Pemberton hayatta kaldı, ancak bakıcıların önemli yaralarını tedavi etmek için ağrı kesici olarak Pemberton’a önerdiği sakat bir morfin bağımlılığıyla savaşmaya bırakıldı.

Bağımlılıktan İcadına

Mesleki yıllarında edindiği bilgilere dayanarak, John Pemberton bağımlılık için bir çare bulmak için yola çıktı. Kokain üretiminde kullanılan hammadde olan koka yaprağı da dahil olmak üzere çeşitli bitki ve bitkileri denemeye başladı.

Koka yaprakları, şarap ve kola fıstıklarını karıştırarak (kokainin yeterince büyük bir kafein vuruşu sunmaması durumunda) Pemberton, Pemberton’un French Wine Coca adlı ilk içeceğini buldu. Bir anti-depresan, bir ağrı kesici ve çok yönlü bir afrodizyak olarak ilan edilen içecek, Pemberton’un opioid bağımlılığının yanlarını hafifletmek için çalıştı ve neredeyse anında başarı kazandığı halka satıldı.

Formülasyonundan kısa bir süre sonra, Pemberton ve ticari teşebbüsünün evini aradığı Gürcistan bölgesi Atlanta County, alkol üretimini, satışını veya satın almasını yasakladığını açıkladı.

Ülke çapında Yasaklama tehdidi ortaya çıktığında, John Pemberton çıkarlarını korumaya çalıştı ve alkollü içeriği 1886’da içeceğin tarifinden çıkardı ve şarabı şekerli bir şurup ile değiştirdi.

Uzun zamandır arkadaşı Willis E. Venable ile birlikte çalışan çift, kazara karışıma karbonatlı su eklemeselerdi tıbbi kullanım için tasarlayacakları Coca-Cola maddesini yeniden markaladı. Fikri kazımak yerine, konfeksiyonu ferahlatıcı bir meşrubat olarak pazarladılar.

Coke küresel bir başarı olmaya devam ederken, mucidi çok iyi sonuç vermedi. Bağımlılık için bilinen bir tedavi olmadığından, morfinin kokainle değiştirilmesi, durumundan sadece geçici bir kurtuluş sağladı.

Morfin alışkanlığı geri döndü, ona hayatının beslenmeye ve sağlığına kazandırdığı tasarruflara mal olan bir bağımlılık. Ek olarak, tıbbi iksirin bir meşrubat olarak aniden yeniden markalanması başlangıçta o kadar iyi gitmedi, bu da Pemberton’u yaratılış haklarını sadece uçlarını karşılamak için çeşitli iş ortaklarına satmaya zorladı.

John Pemberton, 1888’de mide kanserinden öldü, kırdı ve bağımlılığın pençelerinde. O zamanlar sadece Coca-Cola şirketinde kalan hisselerinden oluşan servetini tek oğlu Charles’a bıraktı. Kendisinin bir morfin bağımlısı olan Charles, babasından sadece altı yıl sonra ölecekti, Coca-Cola’nın dünyayı birkaç yıl boyunca göreceği muazzam popülerlik ve başarıdan mahrum kaldı.

Artık Coca-Cola’yı icat eden John Pemberton’un hikayesini öğrendiğinize göre, dünyanın en popüler fast food restoranlarına öncülük eden erkekler hakkında bilgi edinin. Ardından, morfinden Noel Baba ve ötesine kadar olan Coca-Cola’nın gizli tarihini okuyun.

Previous Article

Taliban kontrolündeki Kabil Havaalanı, Türk basını tarafından görüntülendi

Next Article

Başkan Biden'dan, DEAŞ'a sert sözler: Sizinle daha işimiz bitmedi

Related Posts
Devamı

Pat Robertson kimdir?

1930’da doğdu, Amerika’nın en etkili evanjelik liderlerinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nin CNN ve ESPN Sports’tan sonra en büyük…