John Bolton: Trump İran ile anlaşmaya çalışıyor

Amerika eski Ulusal güvenlik danışmanı, Beyaz Saray’ın İran karşıtı siyasetlerine değinmeden Amerika başkanının İran ile müzakereye çalıştığını iddia etti.

John Bolton Beyaz Saray yetkililerinin iddialarını tekrarlayarak, Başkan Donald  Trump’ın seçimlerde yenilgiyi asla Kabul etmeyeceğini gelecek günlerde muhtemelen İranlı yetkililer ile görüşmek ve İran ile anlaşma peşinde olduğunu söyledi.
Bolton, Amerika basınından New York Times gazetesinin, bşkanın İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı askeri eylemde bulunma kararın muhtemel olmadığını, bunun Trump’ın , karmaşık, anormal, belirsiz ve dağınık karar alma sisteminden kaynaklandığını söyledi.
Trump ve Beyaz Saray’ın diğer yetkilileri İranlı yetkililer ile görüşme konusunu defalarca  gündeme getirdiler. Fakat Tahran yetkilileri Amerika’nın Bercam nükleer anlaşmaya dönmesi ile müzakerelerin ancak mümkün olacağının altını çizdiler.
 New York Times gazetesi Pazartesi günü sayısında yayınladığı haberde başkanın Amerika milli güvenlik yetkilileri ile İran’ın nükleer tesislerine saldırı konusunu görüştüğünü fakat onların muhalefet ile karşılaştığını iddia etti.
BM İran temsilciliği sözcüsü Ali Rıza Mir Yusefi söz konusu habere tepki olarak İran İslam Cumhuriyetinin her türlü maceracılığa karşılık vermek veya önlemek için gerekli askeri güce sahip olduğunu vurguladı./

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

ABD Hazine Bakanlığı, Fed'den kullanılmayan Kovid-19 fonlarını iade etmesini istedi

Next Article

ABD'de koronavirüs nedeniyle 24 saatte 2 bin 239 ölüm

Related Posts