John Bolton, Papaz Brunson’ın nasıl serbest bırakıldığını anlattı

ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden alınan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, papaz Andrew Brunson’un serbest bırakılma sürecini anlattı.

Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, gazeteci İbrahim Haskoloğlu’na konuştu. 

Halkbank davasından, Türkiye’de darbe girişimine yardımcı olmak suçlamasıyla tutuklanan ve hakkında müebbet hapis istenen ABD’li papaz Andrew Brunson’un serbest bırakılmasına kadar pek çok konuda konuşan Bolton, Brunson’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “rehin” olarak kullanıldığını düşündüklerini ifade etti.

“Türkiye ilk olarak Brunson’u serbest bırakmadı. Sonra Erdoğan serbest bıraktı. Ne oldu?” Sorusu üzerine Bolton, şu ifadeleri kullandı:

“Rahip Brunson’un Erdoğan tarafından rehin olarak kullanıldığını düşünüyoruz. Türkiye’ye uygulanan yaptırımlar dövizin değerini çok önemli ölçüde artırıyordu. Erdoğan bunun Türkiye için kötü sonuçlanacağını anladı. Bu nedenle Brunson’un serbest bırakılmasına izin vermenin bir yolunu buldu.”

Halkbank davasıyla ilgili olarak “Erdoğan ve ailesinin Halkbank ile iş ilişkilerinin olduğu yazıldı. Bu bize muhtemelen neden Erdoğan ve ailesinin banka konusunda neden bu kadar endişelendiğini anlatıyor” diyen Bolton, Fethullah Gülen’in iadesi konusunda ise “Türk hükümeti bilgi sağladı fakat iade için yeterli seviyede değildi” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

ABD'den Suriye Ordusuna saldırı

Next Article

Afganistan barış süreci ABD başkanlık seçimlerine mi takıldı?

Related Posts
Devamı

ABD Kongresi Trump Yandaşlarını İfadeye Çağırdı

Eski Başkan Donald Trump destekçilerinin 6 Ocak'ta ABD Kongre binasına düzenledikleri baskını soruşturmak üzere Temsilciler Meclisi bünyesinde oluşturulan komisyon, Trump yönetiminden dört eski yetkiliyi ifade vermeye çağırdı. Bu yetkililer arasında Eski Beyaz Saray Genel Sekreteri Mark Meadows ve Trump'ın eski baş stratejisti Steve Bannon da bulunuyor.