Joe Valachi ile Tanışın: Mafya’nın En Karanlık Sırlarını Açığa Vuran İlk Gangster

Mafya, Joe Valachi cesaretlerini ABD Narkotik ve Tehlikeli İlaç Bürosu’na, Adalet Bakanlığı’na, FBI’ya ve bir radyo yayınına dökünceye kadar neredeyse dokunulmazlık ile ameliyat etmişti.

Temel prensiplerden biri Mafya’nın organize suç dünyasını yönetti: sessizlik. Hiç kimse harici taraflarla veya yetkililerle üyelerinin işlediği iğrenç suçlar hakkında konuşmadı. Sonuç olarak, kolluk kuvvetlerinin Mafya liderlerini suçlama girişimlerine rağmen, bu “bilge çocuklar” tam anlamıyla cinayetten kaçtılar. Mafioso Joe Valachi ağzını açana kadar.

1960’larda Valachi, şimdiye kadar Çetenin en kirli sırlarını kamuya açık olarak örgütlü bir suç davası tarafından sadece kamu davasında hükümete tanık olarak tanıdı. En samimi işlerini kağıtlardan ve kameralardan önce açıkladı. Sonuç olarak, organize suç, üyeliğinde birbirini bilgilendiren bir artış gördü. Bu, bildiği gibi hayatın sonunun başlangıcını heceledi.

Omertà’nın Alfa ve Omega’sı

Mafya, İtalya ve Sicilya’daki kökenlerinden beri sessizlik kavramına değer vermişti. “Eski ülkeye” geri dönünce, küçük milisler ya da çeteler sessiz kalmaya ve diğer gangsterlerine, hatta rakiplerine bile kapılmayı reddederek yetkililerden kaçmayı başardılar. Mafiosos, kolluk kuvvetleri karşısında birbirlerini koruyan düşmanlar ve müttefikler anlamına gelen evrensel bir politika oluşturdu ve birbirlerini kardeşlik ve onur kavramlarını içeren standartlara tuttu.

Mafioso Johnny Dio, omertà yasalarına bağlı kalarak, Beşinci’yi 1957 tarihli bir mahkemede savunuyor.

İtalyancada bu politikaya omertà adı verildi. İtalyan organize suçu Amerika’ya geldiğinde, omertà da Amerikan suç kültüründe kök saldı.

Bu Amerikan kolluk kuvvetleri için karmaşık şeyler. Gangsterlerin alkol ve uyuşturucu kaçakçılığı yaptığını, insanları öldürdüğünü ve raket çalıştırdıklarını biliyorlardı, ancak tanıkları çeviremediklerinde ve gangsterlere kohortlarında tanıklık edemeyeceklerse, çok az sözlü kanıtları vardı.

Rolling Stone’a konuşan Mafya tarihçisi Selwyn Raab’a göre, fareler birbirlerini tersine çevirmekle tehdit ederse:

“Sıçan olduysanız ya da herhangi bir şekilde İtalyan ya da Sicilya mafyasına ihanet ettiyseniz, sadece siz değildiniz, ancak ailenizdeki herkes mağdur olabilir.

.

Joseph Valachi, Senato Raketleri Komitesi’nden önce ifade vermeden önce, 1963’te Mafya’nın hiç kimsenin faaliyetlerinin kolluk kuvvetleriyle konuşmadığı katı bir onur kodu vardı.

Tanık kürsüsüne getirildiğinde, Mafiosi genellikle Beşinci Değişikliği çağırır ve kendini suçlamayı reddeder. Sonuç olarak, suçluları veya birliklerini tanıklık etmeye çağırırken kolluk hiçbir şeyin yanına düşmedi.

Öyleyse, Amerikan kolluk kuvvetleri, üyeleri konuşmayı reddettiğinde mafyayı nasıl devirecekti?

Kilitli iken Joe Valachi Açılıyor

Joe Valachi veya Joseph “Cago” Valachi, sadece düşük seviyeli bir New York gangsteriydi. Genovese suç ailesi altında çalışmaya başlamadan önce bir süre kumar raketleri ve narkotik sattı. 22 Eylül 1904’te Doğu Harlem, New York’ta doğan Valachi muhtemelen doğumdan itibaren suçlu bulunuyordu. Ailesi İtalyan göçmenler ve babası şiddetli bir sarhoştu.

Suçla ilk karşılaşması, “Minutemen” olarak bilinen küçük hırsızlar için kaçış arabanın direksiyonuna başladı – çünkü hırsızlığa uğrayabilir ve dakikalar içinde çıkabilirler. Valachi, hızlı ve verimli bir suç sürücüsü olarak kendisinin temsilcisi oldu.

Sonunda 1921’de tutuklandı, Valachi, Minutemen ekibinin farklı bir şoförle sarıldığını görmek için ’23’te zamanında çıktı. Valachi daha sonra şimdi Lucchese suç ailesi olarak bilinen Reina suç ailesiyle, Joe Masseria ve Salvatore Maranzano patronları arasındaki suç savaşında “asker” olarak birleşti. Valachi Maranzano’nun arkasında, hem Masseria hem de Maranzano, beş ailede de dümen alan Charles “Lucky” Luciano tarafından vurulup öldürülene kadar bir koruma olarak durdu.

Valachi, daha sonra 1959’da uyuşturucu ticareti yapmaktan mahkum edilene kadar Cenevre suç ailesi haline gelen Luciano suç ailesinin altında çalıştı – muhtemelen işlediği onlarca cinayet olmasa da.

1962’de mafya patronu Vito Genovese, Valachi’nin aslında Mafya meslektaşlarına sıçradığından şüphelendi. Ona bir darbe emretti. Dehşete kapılan Valachi, hapishanede Ceneviz suikastçısı olduğuna inandığı bir adamı dövdü. Anlaşıldığı gibi, yanlış adamı almıştı.

Bu arada Başsavcı Robert F. Kennedy, her iki silahın da parladığı Mafya’nın peşindeydi. Adalet Bakanlığının organize suçu ne pahasına olursa olsun düşürmesini istedi. Bir numaralı hedefi İtalyan Mafyası’ndan başka bir şey değildi, ancak RFK’nın ona yardım etmek için kuruluş içinde birine ihtiyacı olacaktı. RFK’nın daha önce Mafya krallarını devirmek için gösterdiği çabalar umduğu kadar başarılı değildi çünkü mafiosos kesinlikle omertà’ya bağlıydı.

Ama dehşet dolu ve hapsedilmiş bir Valachi’de şimdi cinayet için ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı, Kennedy mükemmel bir müttefik bulduğunu düşündü.Valachi kendini kurtarmak için umutsuzdu ve bu yüzden Genovese’yi durdurabileceğini düşündüğü tek kişiye döndü: federal hükümet. Valachi, Mafya içindeki en önemli onur kuralını çiğnemek ve ikinci derece adam öldürmekten suçlu bulunmak için Mafya faaliyetleri hakkındaki tüm bilgilerini bırakmayı kabul etti.

Valachi Duruşmaları

Fed’ler şaşırdı. Selwyn Raab’ın Beş Aile adlı kitabında belirttiği gibi, ilk kez Amerikan yetkilileri Mafya’nın işleyiş şekli, onur ve sessizlik kuralları ve yapısı hakkında ilk elden bilgiye sahipti. Valachi yetkililere bile Mob’un kendisi için takma adını “Cosa Nostra”, “bizim şeyimiz” için İtalyanca söyledi.

Şimdi bu bilgiye sahip olduklarına göre, Fed’ler adalet peşinde koşmayı halka alabilirler. Valachi’nin yeraltı dünyasının bilinmeyenine açıkça ifade vereceği bir duruşma düzenlediler.

Bu elbette, Kennedy’nin organize suçları ortadan kaldırmak için kaydettiği tüm ilerlemeleri göstermek için de çalıştı. Kennedy ifadesine “ABD’de organize suç ve haraçla mücadele konusunda henüz en büyük tek istihbarat atılımı” geldi.

Uzmanlar ve ajanlar tarafından koçluk edilen Valachi, asla yardım etmek için yemin etmediği insanlar için ana tanık olarak halka açıldı.

Ülke çapında yayınlanan duruşmalar sırasında Valachi, 30 yıl önce bir Mob üyesi olduğunu söyledi. İnisiyasyonu, bir yeraltı dünyası vuruşu için kaçış arabasını sürmeyi içeriyordu.

Örgütün yapısını, her ailenin altında underbosses ve askerleri olan bir patronu nasıl olduğunu özetledi. Valachi, New York’un Beş Ailesi’nin liderlerini onayladı. Özellikle, Genovese’nin arkasında birçok Mafya geçmişi olan bir terim olan “tüm patronların patronu” olduğunu belirtti.

Neden hiç ayrılmadığı sorulduğunda Valachi, “Bir kez girdiğinizde dışarı çıkamazsınız. Deniyorsunuz, ama sizi avlıyorlar. ”Ancak, New York dışındaki Mafya hakkında hiçbir şey bilmiyordu ve Omaha, Nebraska’yı hiç duymadığını söyledi.

Valachi başka türlü güvenilir görünüyordu. RFK’nın eski özel asistanı ve Adalet Bakanlığı Organize Suç ve Korsanlık Dairesi Başkanı William G. Hundley şunları söyledi:

“Valachi’nin başlangıçta ‘Cosa Nostra’ ve ailesi ve FBI’ya verdiğim gibi her şey hakkında Narkotik Bürosuna verdiği bilgiler, bu destekleniyordu. Gerçek şu ki, FBI’ın tüm bu böcekleri topladığı şeyle destekleniyordu, bu yüzden adamın güvenilir bir hikaye anlattığını biliyorlardı. ”

Federal hükümetin ilk kez, yıllarca kovuşturmak için mücadele ettikleri ölümcül bir suç örgütünün iç ve dış hatlarını ana hatlarıyla belirten istekli bir tanığı vardı. Ancak ifadesi karşılığında Valachi ne özgürlüğüne kavuşturuldu ne de Şahit Korumasına sokuldu.

El Paso, Teksas’ta klimalı bir hapishane paketi aldı (aslında daha önce elektrikli sandalyeye gitmek üzere mahkumlar için ayrılmış olan süitti) ama asla eski bravado’sunu geri kazanmadı. En az bir kez intihar girişiminden sonra, Valachi 1971’de öldü.

Valachi Duruşmaları Her Şeyi Nasıl Değiştirdi?

Sözde Valachi duruşmaları hem Fed’ler hem de Mafya için yeni bir zemin açtı. Artık Fed’ler düşmanın nasıl işlediğini biliyordu. Valachi’nin bahsettiği suçların çoğu için gangsterleri mahkum edemeseler de, zamanaşımlarını aştıkları için Valachi yine de yüzlerce kişiyi suçlamalarına yardım etmişti.

Dahası, artık kimse Mafya’nın var olduğunu inkar edemezdi – ve sadece var olmakla kalmadı, aynı zamanda gelişti. Halk, kesin olarak, etkisinin hakimleri rüşvet vermekten emek raketleri düzenlemeye ne kadar yaygın olduğunu görebiliyordu.

Gangsterlerin daha önce omertà’ya güvenebildiği yerlerde, şimdi sessiz kalmak için kimseye güvenebileceklerinden emin olamazlardı. Aslında, hapse girme tehlikesiyle karşı karşıya olan gangsterler hapisten çıkmanın yollarını arıyorlardı. Azaltılmış veya değiştirilmiş cezalar karşılığında, giderek daha fazla ters çevrildi ve Mafya’nın gizli faaliyetlerine tanıklık etmeye başladı.

En ünlü oylama örneklerinden biri, John Gamti’yi açan ve patronunun işlediği düzinelerce cinayetin fasulyesini döken Carlo Gambino klanındaki bir azap olan Sammy “Bull” Gravano’dur.Time’ın 2001 tarihli bir makalesinde, gazeteci Richard Lacayo, 1963’te Valachi’nin kendi sözlerinden bu yana bir Mafiosa’ya karşı en büyük ve en zarar verici ifade olduğunu yazdı.

Daha üst düzey gangsterler omertà’yı kırmaya başladığında, sessizliğin gücü zayıfladı. Böylece, altlarında veya askerlerinde tutulan tuhaf patronlar da zayıfladı. 2000 Los Angeles Times makalesinde, muhabir Larry McShane eski New York patronu Bill Bonanno’dan “işler tamamen değişti” dedi.

“Honor by Bound tarafından yapılan son mafya anılarının yazarı Bonanno, hükümet yetkililerinin – meşhur Joe Valachi hariç – Mafya’nın değerleri 1970’lerde bozulmaya başlayana kadar var olmadığını söylüyor. 1968’de aile şirketinden ayrılan Bonanno, “Ailemize değil, hükümete tanıklık eden hiç kimseyi düşünemiyorum” diyor. ”Buna gerek yoktu.”

Sammy ‘The Bull’s’ Mafya’ya karşı 1993 ifadesi. 

Pop-Kültürde Miras ve Referanslar

Valachi’nin hikayesi daha sonra 1927’de Charles Bronson’un oynadığı The Valachi Papers filminde ölümsüzleştirildi. Film, aynı adı taşıyan Peter Maas’ın gangsterlerin 1968 biyografisini yakından izledi.

Valachi’nin belirlediği emsal sayesinde Mafya kültürü o zamandan beri değişti. Belki de gangster, ifadesinin mafyanın çekirdeğini değiştirmek için yeterli olduğunu düşünmüyordu, belki de kendi arkasını kurtarmanın ötesinde herhangi bir sonuç düşünmedi. Ya da belki Valachi, Mafya’nın ona karşı ne söylendiğine bakılmaksızın başarısız olmayacak kadar büyük olduğuna inanıyordu.

Kendi sözleriyle, “Kimse dinlemeyecek. Kimse inanmayacak. Ne demek istediğimi biliyorsun? Bu Cosa Nostra, ikinci bir hükümet gibi. O çok büyük.”

Bu grubun ilk sıçanına, Joe Valachi’ye baktıktan sonra, 1980’lerde Mafya’nın son ihtişamını okudum. Ardından, Amerika Birleşik Devletleri’ne getirilen son köle Cudjo Lewis’in gerçek hikayesine dalın.

Previous Article

Amerika'nın 2. Dünya Savaşı Alman Ölüm Kamplarının Karanlık Sırrı

Next Article

ABD eyaletlerinde kasırga: Kentucky Valisi, 50'den fazla can kaybının olabileceğini söyledi

Related Posts
Devamı

Noam Chomsky kimdir? Noam Chomsky hayatı ve biyografisi!

ABD'li dilbilimci, yazar düşünür Noam Chomsky, yeni tip koronavirüs hakkında geleceğe dönük olarak çarpıcı yorumlar yaptı. Nükleer savaş tehdidi ve küresel ısınma gibi iki küresel sorunları işaret eden Chomsky, sosyal medyada gündme oldu. Peki, Noam Chomsky kimdir? İşte, Noam Chomsky hayatı ve biyografisi!
Devamı

Thomas Jefferson kimdir?

Amerka’nın özgürlük olması için İngiliz İmparatorluğuna karşı mücadele eden, Cumhuriyetçilik akımını başlatan, ABD’nin kurulumuna ön ayak olan özel liderlerden biridir.