Joe Biden’ın yardım kuruluşu, milyonlarca dolar bağışı kanser araştırmaları yerine maaşlara harcamış

Pfizer’ın da eski yöneticisi olan kuruluşun başındaki Gregory Simon ise maaşını bir senede ikiye katlamış ABD başkanı seçilen Joe Biden’ın kurduğu…
Joe Biden'ın yardım kuruluşu, milyonlarca dolar bağışı kanser araştırmaları yerine maaşlara harcamış

Pfizer’ın da eski yöneticisi olan kuruluşun başındaki Gregory Simon ise maaşını bir senede ikiye katlamış

ABD başkanı seçilen Joe Biden’ın kurduğu yardım kuruluşunun milyonlarca dolarlık bağışı kanser araştırmalarına değil, maaş ve diğer giderlere harcadığı ortaya çıktı.

Biden Kanser Girişimi 2017 yılında, dönemin başkan yardımcısı Joe Biden ve eşi Jill Biden tarafından “kanser teşhisi, önlenmesi, tedavisi ve araştırması süreçlerini geliştirme ve hızlandırma” amacıyla kurulmuştu.

Vergi beyannamesine göre 2017-2018 mali döneminde 4 milyon 809 bin dolar (yaklaşık 37 milyon TL) bağış alan kuruluş, aynı dönemde bu miktarın 3 milyon 70 bin dolarını (yaklaşık 23.5 milyon TL) maaşlara harcadı.

Kuruluşun başındaki isim Gregory Simon ise 2018 mali yılında (1 Temmuz 2018-30 Temmuz 2019) 429 bin dolar (yaklaşık 3 milyon TL) aldı.

Koronavirüs aşı çalışmalarıyla gündeme gelen Pfizer’ın eski yöneticisi Simon, ABD eski başkanı Barack Obama yönetiminde Beyaz Saray’ın kanser ekibine dahil olmuştu.

Kayıtlara göre Simon’ın 2017’deki 224 bin dolarlık (yaklaşık 1.7 milyon TL) maaşını bir yılda ikiye katladığı görülüyor.

Yardım kuruluşu 2017’de konferanslara 56 bin (yaklaşık 430 bin TL), seyahat masraflarına da 59 bin dolar (yaklaşık 450 bin TL) harcamıştı.

2018’deyse konferans harcamaları 742 bin dolara (yaklaşık 5.5 milyon TL) fırlarken, seyahat içinse 97 bin dolar (yaklaşk 750 bin TL) ödendi.

Kanser araştırmalarına destek içinse hiçbir harcama yapılmadı.

Simon ise kuruluşun temel amacının araştırmalara mali destek sağlamak değil, ekonomik ve kültürel farklılıkları gözetmeksizin herkes için kanser tedavisini hızlandıracak yöntemler geliştirmek olduğunu savundu.

Simon ya da Biden’a yorum için ulaşılamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Trump'ın danışmanı ve Fox News sunucusu birbirine girdi

Trump'ın danışmanı ve Fox News sunucusu birbirine girdi

Next Article

ABD ve İsrail, 2 Nolu El Kaide ajanını izlemek ve öldürmek için birlikte çalıştı

Related Posts