Joe Biden istese de 2024’te aday olamayabilir

Başkalarıysa partiyi destekleyenlerin “başkanın ya da başkan yardımcısının önüne geçmeye” çalışan adaylara sıcak bakmayacağını öne sürüyor Demokrat Parti…

Başkalarıysa partiyi destekleyenlerin “başkanın ya da başkan yardımcısının önüne geçmeye” çalışan adaylara sıcak bakmayacağını öne sürüyor

Demokrat Parti içinden kaynaklar Joe Biden’ın 2024’te başkanlığa yeniden aday olup olmayacağına ilişkin şüphe uyandırıyor.

Enflasyonla parti içi sürtüşmelerden Afganistan’dan geri çekilmeye ve Kovid yorgunluğuna kadar bir dizi zorluk bir araya gelip Biden’ın onay oranını ocak ayında göreve başlamasından bu yana görülen en düşük seviyeye getirdi.

FiveThirtyEight’ın bir araya getirdiği anketlere göre Biden’ı onaylamayanların oranı yüzde 51,5 ve katılımcıların sadece yüzde 42,9’u başkan olarak çabalarını onaylıyor.

2024’teki seçim gününde 81 yaşında olacak Biden, başkanlıkta ikinci dönemini kovalama ısrarını kamuoyu önünde dile getirmişti.

Fakat Başkan’ın 2020 seçim kampanyasında çalışan bir yardımcı The Hill’e, Biden’ın galibiyetinin gerekçesinin artık geçerli olmayabileceğini söyledi.

Son seçimde seçilebilirlik 1 numaralı meseleydi. Joe Biden’ın önseçimi kazanmasının sebebi buydu. “Ah, bu sefer de Trump, o halde yine Biden’ı aday göstermeliyiz” diye düşünen bir kesim olacaktır.

Fakat Biden’ın onay oranı şu anki seviyede kalırsa, araseçim dönemi zorlu geçerse, gündeminin tamamını yerine getiremezse… hâlâ seçilebilme olasılığı en yüksek aday kabul edilir mi?

Demokratların çoğu Biden’ın yeniden seçilme ihtimali üzerine kamuoyu önünde açıklama yapmak konusunda isteksizdi.

Fakat bu hafta Kamala Harris’in yardımcıları CNN’e, rolünün yeterince açık olmamasından dolayı başkan yardımcısının hüsrana uğradığını ve Beyaz Saray’ın 2024 seçim dönemine hazırlanmak için yeterince çaba göstermediğini söyledi.

Özel olarak birçok yasa koyucu, eski başkanın tekrar aday olması halinde Harris’in Donald Trump’ı yenme olasılığının daha yüksek olacağından şüpheli.

Biden’ın kampanyasında çalışmış ve kimliğini gizli tutan bir başka kişi The Hill’e şunları söyledi:

İnsanlara özel olarak yeniden aday olmayı planladığını söylüyor. Bunun için hazır olacağız. Başkan’ın konuşanlar sınıfına aldırmaması da meşhurdur.

Demokrat Parti için çalışan bir diğer isim Joel Payne, parti tabanının adaylık için Biden’a meydan okumuş herhangi bir isme sıcak bakmayacağını söyledi.

Payne, The Hill’e “2024’te Demokrat Parti’den aday olacak isimlerden çoğunun, hatta herhangi birinin dahi başkanın önüne geçmek isteyeceğini hayal edemiyorum” dedi.

Siyah Amerika’nın kalbinde yatan Demokrat Parti’nin siyaseti, başkanın ya da başkan yardımcısının önüne geçmeye çalıştığı düşünülen birine hoşgörüyle yaklaşmaz.

Geçen hafta Kongre’de her iki partinin de desteğini almayı başararak imzaladığı 1 trilyon dolarlık (yaklaşık 11 trilyon TL) altyapı yasa tasarısını tanıtmak için bu hafta birkaç eyaleti ziyaret eden Biden, anketlerdeki düşük oranlardan etkilenmemiş ve yeniden seçilme şansı konusunda endişeli görülüyor.

Previous Article

ABD, Kanada ve Meksika liderleri 5 yıl aranın ardından yeniden bir araya geldi

Next Article

Temsilciler Meclisi Sosyal Altyapı Paketini Onayladı

Related Posts