İran ve Venezuela arasındaki büyük SWAP anlaşmasının ilk sevkiyatı yapıldı

İran ve Venezuela arasındaki büyük bir SWAP anlaşması kapsamında dün Venezuella sularına 2,1 milyon varil İran gaz kondensat sevkiyatı yapıldı.

Reuters’in iki güvenilir kaynağa ve tanker navigasyon istatistiklerine dayandırdığı habere göre, SWAP olarak İran Ulusal Petrol Şirketi tarafından Venezuela’nın PDVSA’sına tedarik edilen 2,1 milyon varil gaz kondensat sevkiyatı,  bu hafta boşaltmaya başlandı.

İran Ulusal Petrol Şirketi ve Venezüella’nın söz konusu firması, ABD’nin iki ülkeye yönelik yaptırımlarına rağmen, Venezuela’nın ağır petrolü ile İran gaz kondensatını takas etmek için orta vadeli bir sözleşme üzerinde anlaştılar.

Reuters’in bilgili kaynaklara dayandırdığı haberine göre, İran gaz kondensat sevkiyatı bu hafta başlarında İran Ulusal Petrol Şirketi’ne ait dev tanker “Dino I” üzerinde İran bayrağıyla geldi.

ABD Hazine Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, “İran ve Venezuela’ya yönelik yaptırımları uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Anlaşmaya aşina kaynaklara göre, resmi SWAP anlaşması geçen hafta İran tankeri Felicity ile Venezuela sularından 1,9 milyon varil Venezuela ağır ham petrol sevkiyatı yapıldığında başladı.

Daha önce İran, Venezuela’ya PDVSA rafinerilerinin onarımı için ekipman, gıda, ilaç, benzin ve ekipman gönderirken, Caracas ihracatı, jet yakıtı, ağır ham petrol ve ürettiği diğer mallar şeklinde ödedi./

Previous Article

ABD'li Senatör Menendez'den Türkiye'ye yeni S-400 alımı karşısında yaptırım uygulanması çağrısı

Next Article

Beyaz Saray ile Pentagon arasında 'Afganistan' gerilimi

Related Posts