İran: Süleymani Suikastının Faillerini Takip Ediyoruz; Pişman Edecek Yanıtlar Vereceğiz

İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı, her düzeyde İran’a karşı maceraperestliklere pişman edici bir şekilde karşılık vereceklerini vurguladı ve şunları söyledi: ‘Şehit Süleymani’ye yönelik saldırının failleri hala İran’ın takibi altındadır ve işledikleri bu suç ve cinayetten kurtulamayacaklardır.

İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı, her düzeyde İran’a karşı maceraperestliklere pişman edici bir şekilde karşılık vereceklerini vurguladı ve şunları söyledi: ‘Şehit Süleymani’ye yönelik saldırının failleri hala İran’ın takibi altındadır ve işledikleri bu suç ve cinayetten kurtulamayacaklardır.

İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, dün akşam, İran İslam Cumhuriyeti’nde bulunan yabancı askeri kuruluşların bu kuvvetlerin Ulusal Yetenekler ve Başarılar Sergisine yaptığı ziyaret sırasında şunları söyledi: ‘Batı Asya bölgesi, kırk yıllık askeri, iç savaş, yaptırımlar ve yıldırma olayları içindeydi; ABD, İran’ın Şahlık rejimini desteklemenin yanı sıra, sekiz yıllık Irak-İran savaşı sırasında Saddam’ın yanında yer aldı ve Irak’ta Baas rejimine verdiği destekle İran halkından 237 bin kişiyi şehit etti ve çok sayıda insanı yaraladı.

ABD, 1991 ve 2003 yıllarında iki kez Irak’ta savaş ateşini alevlendirmiştir ve sonuç olarak Irak onarılamaz bir hasar ve gerilik yaşamış ve yüz binlerce insan ölmüş ve fazlasıyla hasar görmüştür.

ABD, Afganistan’ı 2001 yılında müttefiklerinin yardımıyla işgal etti ve 20 yıl sonra ülkede iç savaş ve kaos yaratmak amacıyla Afganistan’dan ayrıldı ama ABD komplosu, Afganistan’daki iç savaş alevlenene kadar devam edecektir.

2013 ve 2017 yıllarında tekfirci grupların ve IŞİD’in kurulmasıyla birlikte Suriye ve Irak bölgelerini ve bazı ülkeleri iç savaş ve güvensizlik sardı; Yemen savaşı ve uzun süredir devam eden soykırım, Amerika Birleşik Devletleri ve bazı Avrupa ülkelerinin doğrudan desteği ve yönlendirmesi ile devam etmektedir. ABD’nin İran’a yönelik ekonomik yaptırımları hatta belirli hastalara ilaç gönderilmesini engelleme noktasına kadar devam etti.’

Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı, yabancı dost ülkelerin askeri müttefiklerine seslenerek şunları kaydetti: ‘Siz askeri müttefiklerin görevi dikkate alındığında, bu konuları dile getirmek tekrardır, çünkü siz Amerika’nın zulüm ve işkencelerinden tamamen haberdarsınız ve bölgedeki gelişmeleri biliyorsunuz.

General Süleymani’nin mücadelesi olmasaydı, bugün terör gruplarının Avrupa’ya ihraç edildiğine şahit olurduk

General Hacızade şu ifadelerde bulundu: ‘General Şehit Kasım Süleymani, ülkelerin güvenliğine karşı çıkan gruplara yani tekfircilere ve IŞİD’e karşı savaştığı için bölgede barışın kahramanıydı. Aslında General Kasım Süleymani’nin mücadelesi olmasaydı, teröristlerin bölgemize hâkim olmasıyla birlikte, bu terörist grupların Avrupa’ya ve bölgedeki diğer ülkelere büyük ölçüde ihraç edilmesine şahit olurduk.

Bugün Avrupa, güvenliğini ve barışını, General Şehit Süleymani’nin ve dostlarının mücadelesine borçludur. Ama Amerika Birleşik Devletleri bir füzeyle ona korkakça suikast düzenledi. ABD tüm bu baskı ve zulmüne rağmen düşüş yaşamakta ve tek kutuplu dünya sona ermektedir. ABD’nin İran’a, Rusya’ya, Çin’e ve dünyanın özgür ülkelerine karşı durmadığı ve içeriden parçalandığı yadsınamaz bir gerçektir.

İran İslam Cumhuriyeti kırk yılı aşkın bir süredir Amerika Birleşik Devletleri’nin ve onun müstekbir Beyaz Saray müttefiklerinin tüm hırsı karşısında ayakta durdu ve direndi; Irak’ta Baas rejimi ile sekiz yıl süren savaşta İran, 30’dan fazla ülkenin Saddam’a desteğine direnerek, bu savaşta 11 ülkeden esir aldı.

İran, ABD’nin Global Hawk İHA’sını düşürdü ve bu ülkenin Ayn-ül Esed’deki terör üssünün kalbine saldırdı ve füze saldırılarıyla onlara tarihi bir ders verdi.’

Şehit Süleymani’ye yönelik saldırının failleri halen İran tarafından takip ediliyor

General Hacızade konuşmasının devamında şunları söyledi: ‘Elbette, Şehit Süleymani’ye yönelik saldırının failleri hala İran’ın takibi altındadır ve işledikleri suç ve cinayetten kurtulamayacaklardır.

İran ulusu, Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerinin azami yaptırım ve baskılarına dayandı ve kazandı. Bölge ülkelerinin, yerli güvenlikle ve yabancıların ve kötü niyetli kişilerin girişine ve müdahalesine izin vermeyerek bölgede barış, güvenlik ve dostluk tesis edebileceklerine inanıyoruz; İran’ın düşmanları bizi güç ve militarizm peşinde olmakla suçluyor, oysa biz gücü, ülke açılımı için istemiyoruz çünkü tecrübeler göstermiştir ki, barışı ve güvenliği korumak için güçlü olmak gerekir.

İran İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri, savunma ve caydırıcılık ilke ve doktrinlerine dayalı olarak güç üretimini sürdürmüş ve buna önem vermiştir; Güvenlik savunma gücünün üretimi, ülkemizin milli çıkarlarını savunmada ve düşman hareketlerini korumada caydırıcılık sağlamak ve mümkün olan tüm operasyonel ortamlarda hassas ve darbe odaklı operasyonlar gerçekleştirmek amacıyla yapılmaktadır. Gelişmiş savunma ekipmanlarına bağımlı olmadan yerli üretim, yıllardır süren yaptırım şartlarında gençlere güvenerek yapılmaktadır ve savunma hazırlığımızı sürdürmek ve geliştirmek de herhangi bir saldırıyı cezalandırmak için yapılmaktadır.

Dost ülkeler ve direniş ekseniyle güvenlik ve savunma işbirliğinin geliştirilmesi, tüm İslam ülkeleri ve ortak çıkarları bulunan ülkelerle ortaklık ve ittifakla sağlanır.

Güvenliklerinin siyonist rejim tarafından sağlanacağını düşünen rejimler büyük bir yanılgı içindedirler

Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı şu hatırlatmalarda bulundu: ‘Bugün ABD’den umudunu kaybeden bazı ülkelerin aceleyle Siyonist rejime koşması ve güvenliklerinin bu rejim tarafından sağlanacağını düşünmeleri tamamen yanlıştır; İsrail hatta kendi güvenliğini bile sağlayamıyor; Dolayısıyla eğer hükümetlerin ve milletlerin iradeleri olsa, yerel ve bölgesel güvenlikle, bölgedeki kırk yıllık güvensizliğe ve yaygın savaşlara son verebilirler.

40 yılı aşkın süredir başta Filistin olmak üzere bölgede mazlumların yanındayız ve yanında olacağız; Bu bağlamda İslam’dan ve tarihten aldığımız derslerle kendi kendine yetme ve güçlenme yoluna devam edecek, her düzeyde ve hangi rejim veya grup tarafından olursa olsun İran’a karşı her türlü maceraperestliğe sert ve pişman edici bir yanıt vereceğiz.’

Previous Article

Biden Yönetimi Trump Gibi Davranıyor

Next Article

Bitcoin, 66 bin doları aşarak rekor kırdı

Related Posts