İran füzeleri, Hint Okyanusu’ndaki Nimitz grubundan 100 mil uzakta, geminin 20 mil yakınına indi

Fox News, bölgedeki yükselen gerilimin en son örneğinden, İran’dan gelen uzun menzilli füzelerin Cumartesi günü Hint Okyanusu’ndaki ticari bir geminin yakınına…
Fox News, bölgedeki yükselen gerilimin en son örneğinden, İran’dan gelen uzun menzilli füzelerin Cumartesi günü Hint Okyanusu’ndaki ticari bir geminin yakınına ve Nimitz uçak gemisi saldırı grubunun 100 mil uzağına sıçradı. 

ABD yetkilileri, füzelerden en az birinin ticari gemiden 20 mil uzağa indiğini, ancak gizlilik endişelerini gerekçe göstererek gemi hakkında daha fazla ayrıntı sunmayı reddettiğini söylüyor. Yetkililer hassas istihbaratı tartışmak için gizlilik talep etti. 

İran füzeleri sık sık test ediyor. Üst düzey ABD askeri yetkilileri, USS Nimitz uçak gemisinden 100 mil uzakta olduğunu söylüyor. Başka bir kaynak, bu füzelerin alarma neden olmadığını ve bunun oldukça standart bir olduğunu söylüyor. 

Bir başka kaynak, ticari bir gemiye 20 mil yakınlığın daha endişe verici olduğunu ancak ABD ordusu tarafından bir tehdit olarak görülmediğini söyledi.

Tıpkı ABD Donanması yetkilileri için olduğu gibi, USS Nimitz uçak gemisi saldırı grubu da, okyanusa çarpma anında en az iki İran balistik füzesinin patladığı ve enkaz parçalarının gönderildiği  yaklaşık 100 mil uzakta oradaydı.

Bir yetkili, “Füzenin fırlatılmasını bekliyorduk,” dedi ancak İran’ın sınırları ne kadar yaklaştıracağına dair endişeler vardı. 

100 mil ufuktan çok uzaktayken ve uçak gemisinden veya onun eskort gemilerinden görünmese de, uzayda yüksek bir yörüngede dönen Amerikan casus uyduları, İslam Cumhuriyeti’nin füze fırlatmasını takip etti. Uçak gemisi Nimitz’e eşlik eden güdümlü füze kruvazöründeki AN / SPY-1 radarının fırlatmayı takip edip etmediği belli değil.   

Nimitz, açılış töreni boyunca Başkan Trump’ın emriyle Kuzey Umman Denizi’nde kaldı. Bu ayın başlarında Pentagon, yönünü tersine çevirdi ve Nimitz’e geri dönüp bölgede kalmasını emretti. Uçak gemisi, mürettebatın gemide iki hafta boyunca karantina altına almasının ardından Nisan ayı başında Washington eyaletinden denize açıldı. 

İran İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC), cumartesi sabahı ateşlenen uzun menzilli balistik füzelerinin Hint Okyanusu’nun kuzey kısmına 1.000 milden fazla uçtuğunu iddia ediyor.

Başkan seçilen Joe Biden, ABD’yi, Trump’ın terk ettiği İran’la dönüm noktası niteliğindeki nükleer anlaşmaya geri döndürme arzusunu dile getirdi. 

İran güçleri son günlerde, Güneydoğu İran’dan denize seyir füzelerinin ateşlenmesi de dahil olmak üzere bir dizi askeri tatbikat gerçekleştirdi. 

Bu haftanın başlarında, bir güç gösterisinde, 150’den fazla Tomahawk seyir füzesiyle donanmış bir Amerikan güdümlü füze denizaltısı, Hürmüz Boğazı yakınlarında İran’ın deniz tatbikatlarının yakınında gizlendi. 

ABD Donanması’nın 5. Filosu, yaklaşık on yıldır ilk kez, Aralık ayı sonlarında İran yakınlarındaki Hürmüz Boğazı’ndan geçen denizaltının fotoğraflarını bir çift ABD güdümlü füze kruvazörü ile birlikte yayınladı. 

Previous Article

ABD'de bir yaprak maymunu dünyaya geldi: Dünyanın en nadir maymun türlerinden

Next Article

ABD'de sahte akreditasyon kartı taşıyan şüpheli, dolu silahıyla Kongre binasının etrafında yakalandı

Related Posts