İkiz Kulelerin yıkıldığı alan hem anma merkezi hem turistik mekana dönüştü

Dünya genelinde en çok turist ağırlayan şehirlerden New York’ta 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarıyla yıkılan “İkiz Kulelerin” yerine…

Dünya genelinde en çok turist ağırlayan şehirlerden New York’ta 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarıyla yıkılan “İkiz Kulelerin” yerine inşa edilen kompleks, saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınları, şehir sakinleri ve ziyaretçilerin zaman içinde uğrak yeri haline geldi.

11 Eylül’ün üzerinden 22 yıl geçmesiyle saldırıların gerçekleştiği Manhattan Adası’nın şehir merkezindeki “İkiz Kulelerin” yıkıldığı alanda inşa edilen gökdelen, müze ve anıtlar, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Turistlerin biraz buruk, biraz da merakla ziyaret ettiği kompleks, hem saldırıları anmak için bir merkez hem de bir nevi turistik mekana dönüşmeye başladı.

“Milliyetçi turizm”

New York’un yanı sıra Washington ve Pennsylvania’da saldırganlar hariç 2 bin 977 kişinin canına mal olan ve dünyanın seyrini değiştiren terör saldırıları, ilk etapta ABD’nin gözde şehri New York’a turizm talebini de etkiledi.

New York’ta 2001’in ardından yaklaşık 3 yıl boyunca azalan turist sayısının eski haline dönmesi yaklaşık 5 yıl sürdü. Bu süreçte Manhattan şehir merkezinin yaklaşık 80 milyar dolarlık kayba uğradığı tahmin ediliyor.

Diğer tarafta saldırılar, “milliyetçi turizmi” tetikledi. Saldırıların ardından Amerikan vatandaşlarının hem New York’u hem de yıkılan “İkiz Kuleleri” görmek için bölgeye akın etmesi bu kapsamda değerlendirildi.

Saldırıların ardından birçok Amerikalı, New York ziyaretini “vatanseverlik” göstergesi olarak görmeye başladı.

Previous Article

Afganistan ve Irak'ın işgalinden sonra dünya 'daha güvensiz' bir yer haline geldi

Next Article

ABD'deki 11 Eylül terör saldırılarında ölen 2 kişinin daha kimliği tespit edildi

Related Posts