Google ilk kez Roskomnadzor’a karşı dava açtı

Rusya’da ocak ayında düzenlenen izinsiz gösterilere katılma çağrılarının yapıldığı YouTube’daki 12 yasa dışı içeriğin bağlantılarının engellenmesi talebinin ardından,…
Rekabet Kurulu'ndan Google'a ceza Rekabet Kurulu, genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma kapsamında, Google'a 296,1 milyon TL idari para cezası kesti Rekabet Kurulu, Google'a 296,1 milyon TL idari para cezası kesti. Kurum tarafından yapılan açıklama şöyle: Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlüğün (Google) genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı. 08.04.2021 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda Google’ın 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen ekonomik bütünlüğe idari para cezası verilmesine karar verildi.

Rusya’da ocak ayında düzenlenen izinsiz gösterilere katılma çağrılarının yapıldığı YouTube’daki 12 yasa dışı içeriğin bağlantılarının engellenmesi talebinin ardından, Google’ın Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu’na (Roskomnadzor) açtığı dava Moskova’daki bir mahkeme tarafından kabul edildi.

Kommersant’ın haberine göre, Google’ın Roskomnadzor’a açtığı dava kabul edildi. Açıklamada, “Moskova Tahkim Mahkemesi 11 Mayıs’ta ABD’li Google LLC’nin 23 Nisan’da başlattığı davayı kabul etti” ifadeleri kullanıldı.

Vegas Lex hukuk firması yetkilisi Kirill Nikitin, Google’ın Rusya’da daha önce Roskomnadzor’a karşı bir dava açmadığını, yalnızca davalı veya üçüncü taraf olarak hareket ettiğini ifade etti.

Roskomnadzor’dan gazeteye yapılan açıklamaya göre, dava YouTube’daki 12 yasa dışı içerik bağlantısının engellenmesi talebi ile ilgili olarak açıldı.

Roskomnadzor kaynağı, “Roskomnadzor Başsavcılığın talepleri doğrultusunda Google yönetimine reşit olmayan kişiler de dahil olmak üzere, halka Ocak 2021’deki izinsiz gösterilere katılma çağrılarının yapıldığı içeriklere erişimin kısıtlanması konusunda ihtarda bulunmuştu” ifadeleri kullanıldı.

Rusya’nın kentlerinde 23 Ocak’ta izinsiz gösteriler düzenlenmiş ve bu gösteriler 31 Ocak ve 2 Şubat’ta da devam etmişti.

Previous Article

Rus milletvekili, ABD’nin Kuzey Akım-2’ye yeni yaptırımın sebebini açıkladı: Almanlara mağlubiyetinin telafisi

Next Article

ABD'den Belarus'a 'yolcu uçağı' tepkisi

Related Posts