George Washington’un Karanlık Yüzü

George Washington, ülkemizin babasıydı ve ilk önce vatandaşlarının kalbindeydi, ancak bu onun bir aziz olduğu anlamına gelmiyor

George Washington, ülkemizin babasıydı ve ilk önce vatandaşlarının kalbindeydi, ancak bu onun bir aziz olduğu anlamına gelmiyor.
George Washington, herhangi bir standarda göre, özellikle bugün sahip olduğumuz azalan standartlara göre, büyük bir adam ve büyük bir başkandı. 1732’de Virginia plantasyonunda orta sınıfa girenlere doğan Washington, her zaman doğal olarak nefes aldığı kadar para, zafer ve tarih kazandıran iddialı bir uğraştı.

Ancak gerçekten başarılı olan çoğu insan gibi, George Washington da neredeyse doğaüstü iyi şanslara ve hatalarından ötürü suçu diğer insanlara kaydırmakta bir ustalığa sahipti. İlk cumhurbaşkanlığı açılışının 227. yıldönümünde, bunu ve bu sinsi çizginin zirveye yükselişine nasıl yardımcı olduğunu anlamaya değer.
Sömürge Virginia, yukarı doğru hareket eden bir toplum dediğimiz şey değildi. Taşkın köleliği üzerine kurulu bir ekonomiyle ve kasabalarda büyük bir işsiz serbest emek öğütme havuzuyla, genç erkekler paraya ve karaya doğmadıkları sürece hayata başlamakta zorlanırlardı. George Washington’un bu tür bir şansı vardı.

Ailesi çok zengin olmasına rağmen, Washington babası aniden öldüğünde sadece 11 yaşında bir plantasyonu miras aldı. Augustine Washington’un ölümü, Washington’un İngiltere’deki okula gitme planlarını, ağabeyleri gibi raydan çıkardı. Bunun yerine, bir subay askeri olarak Kraliyet Donanması’na katılmayı planladı ve 15 yaşına geldiğinde bir komisyon satın almak için parayı kazımaya başladı.

Bir deniz subayının hayatı, para ödülü ile bölünecek ve evlenen kızların amirleri olan sosyal olarak umut vericiydi, ancak Washington’un annesi yalnız bırakılmaya itiraz etti. Bunun yerine, Washington 17 yaşındayken, bir Silikon Vadisi’nin 1990’larda olduğu gibi, o zamanlar süper yüksek teknolojiye sahip, zengin-hızlı-hızlı bir iş olan sörveyör olma desteğine başvurdu.

Washington’un kardeşi Lawrence, Washington’un erken yaşam öyküsünün deus ex machina’sıydı . Washington’u William ve Mary College aracılığıyla desteklemekle kalmayıp aynı zamanda küçük erkek kardeşini Virginia’daki en zengin ailelerden biri, Fairfaxes ve Virginia’daki en güçlü adam Vali Dinwiddie ile de ilişkilendirdi. Aralarında George, Culpeper County’nin resmi sörveyörü ve Virginia Milis’te prestijli bir görev olarak yüksek maaşlı bir konser verdi.

Kardeşinin diğer bağlantıları da Ohio Şirketi ile kazançlı bir noktaya indi. Hiç kimse, eğer varsa, bu şirket için görevlerinin ne olduğunu tam olarak bilmiyor ve büyük bir yatırımcı olan kardeşi için bir geri ödeme olarak bordroda olması mümkün. 1752’ye gelindiğinde, Lawrence artık kardeş olduğu – o gerek duyduğu değil – o yıl veremeden öldüğü için yardım edemezdi. Washington sadece 20 yaşındaydı.

Hiçbir zaman bir aile trajedisinin sosyal ilerleme yolunda durmasına izin vermemek için, Washington ve milislerden üç arkadaş valiyi ölü kardeşinin idari işini dört bölgesel göreve ayırmaya ve onlara teslim etmeye ikna etmediler.

Daha sonra Washington, Vali Dinwiddie’nin halefini milisleri telafi etmeyi amaçlayan bir arazi hibesinin aslında sadece kıdemli memurlar için bir bonus olduğunu ikna edecektir. Bu plan – Washington’un kullandığı diğer tüm planlar gibi – mükemmellik için çalıştı ve onu çok zengin bir adam yaptı.

Previous Article

Amerika'nın En Üretken Katillerinden Biri, Grim Sleeper Hakkında Bilmediğiniz Her Şey

Next Article

Sovyet güçlerini Afganistan'dan çeken Gorbaçov: ABD misyonunun başarısız olacağı baştan belliydi

Related Posts
Devamı

Sömürgecilik günlerinden esaret yıllarına / Amerika’da ırk ve ırkçılık – 1

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ırkçılık, bu ülkedeki en büyük sosyal ve ekonomik sorunlardan biridir. Irkçılık konusunu daha iyi anlamak için, Amerika Birleşik Devletleri'nin asırlık tarihine bakılması gerekir. Son yıllardaki ayrımcılık örnekleri arasında kölelik, ırk ayrımcılığı, Hintliler için ayrı okullar ve ırksal azınlıklar bulunmaktadır. Ancak tüm bunlar geçmişte bitmiyor ve bugüne kadar devam ediyor.