Federal infazlara seri onay veren Trump, giderayak, ‘En çok idam eden ABD Başkanı’ olacak

130 yıldır başkanlık devir teslim sürecinde federal idamların durdurulduğu ABD’de acil şekilde seri infaz onayı veren Trump, giderayak,…

130 yıldır başkanlık devir teslim sürecinde federal idamların durdurulduğu ABD’de acil şekilde seri infaz onayı veren Trump, giderayak, en çok idam eden ABD Başkanı unvanını da alma yolunda.

ABD’de 3 Kasım seçimini Demokrat Partili Joe Biden’a kaybetmiş gözüken Başkan Donald Trump, 20 Ocak’ta görevi devretmesine sayılı günler kala, bir dizi federal ölüm cezasının infazına onay vermekle meşgul.

‘Siyasi geleneklere aykırı’

130 yıldır başkanlık devir teslim sürecinde federal idamların durdurulmasından ötürü Trump’ın acil şekilde seri onaylarının siyasi geleneklere aykırı olduğuna dikkat çekildi. 

Biden ölüm cezasına karşı

Ölüm cezasını kaldırmayı vaat etmiş bulunan Biden’ın 20 Ocak’ta Beyaz Saray’a geçmesinin öncesinde programa göre 5 federal idamın gerçekleşmesi gerekiyor. 

‘Bir asırdan uzun süredir en çok idam eden başkan’

5’i de infaz edilirse, Trump, Temmuz 2020’den beri 13 federal ölüm cezası mahkumunun infazının yürütülmesini sağlayarak, bir asırdan uzun süredir en çok idam eden ABD Başkanı unvanını alacak.

Adalet Bakanı William Barr yürürlükteki yasaları uygulamaktan başka şey yapmadıklarını söylerken, Trump döneminin son 5 federal infazının bu hafta 40 yaşındaki Brandon Bernard ve 56 yaşındaki Alfred Bourgeois ile başlaması öngörülüyor.

BBC’nin görüş aldığı tarafsız konumdaki Ölüm Cezası Enformasyon Merkezi’nin Araştırma Direktörü Ngozi Ndulue, “Bu, norm dışı, üstelik son derece aşırı şekilde” tepkisini verdi.

1988’den Trump’a dek 3 federal idam

ABD’nin Anayasa Mahkemesi konumundaki Federal Yüksek Mahkeme’nin federal ölüm cezasını yeniden tesis ettiği 1988’den beri çok az federal infaz gerçekleşti.

Trump’ın göreve gelmesine kadarki dönemde sadece 3 federal ölüm cezası infaz edildi, bunların hepsi önceki Cumhuriyetçi Başkan George W Bush’un döneminde gerçekleşti, içlerinde Oklahoma bombacısı Timothy McVeigh de vardı.

2003’ten Trump’a dek federal idam yapılmazken, ABD’deki anketler halkın ölüm cezasına desteğinin düşüşte olduğunu ortaya koydu.

Ancak Temmuz 2019’a gelindiğinde, Adalet Bakanı Barr, 5 federal ölüm cezası mahkumunun kurbanlarla yakınlarının acılarını azaltmak üzere yasalar uyarınca infazlarının programlandığını duyurdu.

Açıklamaya Demokrat Partililer ve insan hakları örgütleri sert tepki gösterirken, Renkli İnsanların İlerlemesi  İçin Ulusal Birlik (NCAAP) Yasal Savunma Fonu Politika Direktörü Lisa Cylar Barrett, “(Ölüm cezasının) onlarca yıl önce kaldırılması gereken anayasaya aykırı keyfi bir ceza olduğunu düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

Kimin idam edileceği de siyasi karar

İdam edilecek mahkum seçimleri de kararın siyasi olduğu tartışmalarını körükledi. Zira bu yaz ABD ırkçılık karşıtı protestolarla sarsılırken seçilen 5 mahkumun tamamı beyazdı. Artık protestolar yatışmışken, seçilen 5’liden 4’ü siyah. Ölüm Cezası Enformasyon Merkezi’nin Araştırma Direktörü Ndulue, bunun tesadüf olmadığı görüşünde. 

Beyazlara yönelik suçlarda siyah zanlılara ölüm cezası yağıyor

Ndulue, “Araştırma üzerine araştırma kesin şekilde gösteriyor ki, ülke çapında yargı makamlarının ölüm cezası vermesinde kurbanın ırkı (beyaz olması) önemli rol oynuyor” vurgusunu yaptı. 

2020, ABD modern tarihine en çok idamın gerçekleştiği yıl olabilir

Brandon Bernard ve Alfred Bourgeois’un idamları planlandığı gibi gerçekleşirse, 10 federal idamla 2020, ABD modern tarihine en çok idamın gerçekleştiği yıl olarak geçecek. 

Ndulue, “10 veya daha fazla infazın yapıldığı başka bir yıl bulmak için 1896’ya geri dönmemiz gerekiyor” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Trump duyurdu: Fas ile İsrail tam diplomatik ilişki kurmak için anlaşmaya vardı

Next Article

ABD Senatosu'ndan Birleşik Arap Emirlikleri'ne F-35 satışının engellenmesine yönelik tasarıya ret

Related Posts