Fed yetkililerinden ekonomik toparlanma için ‘daha fazla destek’ çağrısı

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Kongre ve Fed’den destek gelmesi halinde ekonomik toparlanmanın daha hızlı olacağını ifade etti.

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD Temsilciler Meclisi’nin Koronavirüs Krizi Alt Komitesi’nde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerine karşı alınan önlemlere ilişkin sunum yaptı ve Temsilciler Meclisi üyelerinin sorularını yanıtladı.

Ekonomide kaydedilen ilerlemeye rağmen milyonlarca kişinin hala işsiz olduğuna işaret eden Jerome Powell, ‘gidecek çok yol olduğunu’ söyledi.

Powell, “Hem Kongre’den hem de Fed’den destek gelirse iyileşme daha hızlı olacaktır”değerlendirmesinde bulundu.

Birçok borçlunun da bu programlardan yararlanacağını aktaran Powell, “Ancak diğerleri için geri ödemesi zor olabilecek bir kredi çözüm olmayabilir ve bu durumda doğrudan mali desteğe ihtiyaç duyulabilir” ifadelerini kullandı.

Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles da Uluslararası Bankacılar Enstitüsü’nün bir etkinliğinde, ekonominin halen daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Quarles, “Güçlü bir toparlanmanın başlangıcını görmemize rağmen, iyimser tahminler bile bu şoktan tamamen kurtulmanın uzun zaman alacağını gösteriyor”değerlendirmesini yaptı.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida da Bloomberg televizyonuna verdiği röportajda, ekonominin ‘sağlam’ bir şekilde toparlandığını ama hala ‘derin bir çukurun içinde olunduğunu’ söyledi.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren ise Boston Ekonomi Kulübünde yaptığı konuşmada, diğer yetkililere kıyasla ekonomiye ilişkin daha az iyimser olduğunu bildirdi.

Rosengren, “Çok ihtiyaç duyulduğuna inandığım ilave desteğin yakın zamanda gerçekleşmesi olası görünmüyor” ifadelerini kullandı.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans da ekonomik görünüm için mali desteğin çok önemli olduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

ABD, İran'a Karşı Koalisyon Kurmayı Başaramayacak

Next Article

Ünlü ekonomist Roach: 2021, ABD doları için acımasız bir yıl olacak

Related Posts
Devamı

Trump’tan TikTok açıklaması: Duruşumuz net, bu haberler doğruysa bundan mutlu olmam

ABD'li bir şirkete satılmaması durumunda kapatmakla tehdit ettiği Çin merkezli TikTok uygulamasına ilişkin açıklama yapan ABD Başkanı Trump, 'Uygulamayı satın alacak Oracle, hisselerin çoğunun Çinli ByteDance'de kalacağını söyledi bu konuda ne düşünüyorsunuz?' sorusuna, 'Bu konuda bana net bir bilgi verilmedi ancak haberleri gördüm. Bu konuda duruşumuz net. Bu haberler doğruysa bundan mutlu olmam.' dedi.
Devamı

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nden Darya Dugina açıklaması: Suikasti Ukrayna vatandaşı Natalia Vovk gerçekleştirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in akıl hocası olarak bilinen siyaset uzmanı Aleksandr Dugin'in kızı Darya Dugina'nın içinde bulunduğu aracın infilak etmesi sonucu hayatını kaybetmesinin ardından Rusya Ulusal Cumhuriyet Ordusu, saldırıyı üslenmişti. Bunun üzerine Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB'den bugün yapılan açıklamada suikastin arkasında Ukrayna istihbaratının bulunduğunu ve Ukrayna vatandaşı Natalya Vovk tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.