Facebook, rutin bakım onarım işlemlerinde yaşanan hata sebebiyle çökmüş

Sosyal medya devi Facebook ve bünyesindeki diğer platformlarda yaşanan erişim sorununun, veri merkezleri ağında yapılan bakım onarım işlemlerinde…
Facebook'un zihin okuma planları internete sızdı

Sosyal medya devi Facebook ve bünyesindeki diğer platformlarda yaşanan erişim sorununun, veri merkezleri ağında yapılan bakım onarım işlemlerinde yaşanan bir hatadan kaynaklandığı açıklandı.

Dünya genelinde milyarlarca kullanıcısı olan sosyal medya devi Facecook ve bünyesindeki Instagram ve Whatsapp platformlarında pazartesi günü yaklaşık 6 saat boyunca erişim sorunu yaşanmıştı.

Şirketten yapılan son açıklamada, sistemin hataları önlemek için komutları denetlemek üzere tasarlandığı ancak denetim aracında yaşanan hatanın kesintiye sebep olan komutu durduramadığı kaydedildi. Kesintinin herhangi bir siber saldırı ya da kötü niyetli eylemlerden dolayı meydana gelmediğinin altı çizildi.

Facebook’un altyapı direktörü Santosh Janardhan daha önceki açıklamasında yaşanan sorunun şirketin operasyonlarında kullandığı sistemleri kullanılamaz hale getirmesinin çözümü zorlaştırdığını belirtmiş ve “Platformlarımızda yaşanan kesintiden dolayı tüm dünyada bize güvenen kişi ve şirketlerden özür dileriz” ifadelerini kullanmıştı.

İnternet denetleme firması Downdetector’a göre, Facebook ve bünyesindeki platformlarda yaşanan sorun, benzeri sitelerde bugüne kadar yaşanan en uzun bağlantı sorunu oldu.

ABD’li Kongre üyeleri, Facebook, WhatsApp ve Instagram’da yaşanan erişim sorunun ardından şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’i kullanıcı güvenliği konusunda ‘şövalyelik yapıp bir yandan da daha fazla kar elde etmekle’ suçlamıştı.

Şirketin eski çalışanlarından Frances Haugen ise yaptığı ifşaatte, sosyal medya devinin kamu yararı ile şirket karı arasında bir çatışma olduğunda kendi çıkarını seçtiğini söylemişti.

Previous Article
Teslanerler: Tesla hisselerinde yaşanan baş döndürücü yükselişle ortaya çıkan yeni dolar milyonerleri

Tesla, 'ırkçılığa uğrayan' siyahi çalışanına 137 milyon dolar tazminat ödeyecek

Next Article

Çin medyasından 'Üçüncü Dünya Savaşı her an tetiklenebilir' uyarısı

Related Posts
Devamı

ABD, Afganistan’la olan diplomatik ilişkileri beklemeye aldı: Faaliyetlerimizi Doha’ya taşıdık

ABD, 20 yıl sonunda dün akşam tamamen Afganistan'dan çekildi. Taliban son uçak havalandığında kutlamalara başlarken ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugünden itibaren Kabil'deki diplomatik varlıklarını askıya aldıklarını ve faaliyetlerini Katar'ın başkenti Doha'ya taşıdıklarını belirti. Türkiye ve Katar'ın da bulunduğu ülkelerdeki mevkidaşları ile bir toplantı gerçekleştirdiklerini aktaran Blinken, "Türkiye'ye çabalarından dolayı müteşekkiriz." ifadelerini kullandı.