Elon Musk, Tesla’nın elindeki tüm Bitcoinleri sattığını ima etti

CEO, kripto parayı elden çıkarmaya dair bir paylaşıma cevaben “aynen” yazan bir tweet attı Tesla CEO’su Elon Musk…
Dünyanın en büyük şirketlerinden birinin bu yaklaşımı nihayetinde arz ve talep yasası aracılığıyla Bitcoin'in yükselen fiyatına katkıda bulunabilir. Bitcoin 12 yıl önce oluşturulduğunda, temel teknolojisi var olabilecek Bitcoin sayısını sadece 21 milyonla sınırlamıştı. Çevrimiçi işlem platformu eToro'da çalışan piyasa analisti Simon Peters, "Piyasa dinamikleri açısından daha fazla şirket bilançolarında Bitcoin tuttukça sınırlı arz daha da azalacak ve bu muhtemelen arz tarafında bir sıkışmaya neden olup uzun vadede fiyatları artıracak" ifadelerini kullandı ve ekledi: Tesla ve diğer şirketler kriptonun varlığını sürdüreceğini ve ana akımda yalnızca daha fazla benimseneceğini gösteriyor. Bitcoin'e halihazırda önemli oranda yatırım yapmış diğer şirketler arasında ödeme platformu Square ve yazılım firması Microstrategy de bulunuyor. Her ikisi de son aylarda, kısmen geçen yılki ekonomik çalkantı ve Bitcoin'in güvenli liman varlığı olarak artan itibarı nedeniyle, Bitcoin varlıklarını artırdı. Microstrategy CEO'su Michael Saylor, şubatta 1 milyar dolarlık (yaklaşık 8 milyar TL) en son satın alımı duyurduktan sonra "Şirket şu anda 90 binden fazla Bitcoin tutuyor ve dünyanın en yaygın kullanılan kripto para birimi olan Bitcoin'in güvenilir bir tasarruf aracı olarak hizmet edebileceğine olan inancımızı yeniden teyit ediyor" demişti. Artan nakitle Bitcoin alma stratejimize devam edeceğiz.

CEO, kripto parayı elden çıkarmaya dair bir paylaşıma cevaben “aynen” yazan bir tweet attı

Tesla CEO’su Elon Musk bir Twitter konuşmasında şirketin elindeki Bitcoinleri satabileceğini ya da çoktan sattığını ima etti. Söz konusu konuşma kripto para biriminin değerinde keskin bir düşüşe neden oldu.

Twitter kullanıcısı @cryptowhale’in “Bitcoinciler önümüzdeki çeyrekte Tesla’nın kalan #Bitcoin varlıklarını elden çıkardığını öğrendiğinde kendilerini tokatlayacak.

@elonmusk’un karşılaştığı nefret düşünüldüğünde onu suçlamazdım…” paylaşımına Musk tek kelimeyle cevap verdi:

Aynen.

Bunun akabinde Bitcoin’in fiyatı yüzde 8’lik bir düşüşle 44 bin dolara (yaklaşık 368 bin TL) indi.

Musk’ın “Bitcoin madenciliği için fosil yakıt kullanımının hızla artmasına” dair endişeleri olduğunu söylemesi üzerine Tesla, geçen hafta kripto para karşılığında araç satışını askıya almıştı. Bitcoin’in değeri o zaman da gerilemiş, duyuruyu takip eden 5 dakika içerisinde yüzde 5’lik bir düşüş yaşamıştı.

Aynı zamanda SpaceX’in CEO’su ve kurucusu olan Musk kripto para birimlerinin büyük bir destekçisi. CEO, geçen yıl birkaç kez Bitcoin gibi dijital paraların fiyatlarının tırmanışa geçmesine yardım etmişti.

Şubatta yayımlanan resmi belgeler Tesla’nın 1,5 milyar dolar (yaklaşık 12,5 milyar TL) değerinde Bitcoin aldığını gösterdi. Şirket daha sonra üç aylık dönemde Bitcoin satışlarından 101 milyon dolarlık (yaklaşık 844 milyon TL) net kazanç elde ettiğini ve bu sayede net kârının ilk çeyrekte rekor bir seviyeye yükseldiğini belirtti.

Fakat SpaceX’in “DOGE-1 Ay görevi”ni başlatmak için ödeme olarak kabul edeceğini duyurmasının ardından eleştirmenler son haftalarda Musk’ın bir mimden ilham alan Dogecoin’e geçmiş olabileceğini düşünüyor.

Union Square Ventures’ın kurucu ortağı, girişim yatırımcısı Fred Wilson cuma günü Musk’ın kripto para tutumunu yorumlayan bir tweet attı:

Oyun oynuyor. Bunu yapan birini ciddiye almak zor. Sırf bu yüzden geçen yıl ona duyduğum muazzam saygıyı yitirdim.

Wilson “Yetenekleriyle yaptıklarına müthiş saygı duyuyorum. Tweetleriyle yaptıklarınaysa daha az” diye ekledi.

Tesla, CEO’sunun bu akşam Twitter’da yaptığı açıklamalar hakkında henüz yorum yapmadı.

Previous Article

Netanyahu, Biden ile telefon görüşmesinde Gazze'ye saldırılara devam etmekte kararlı olduğunu belirtti

Next Article

ABD Başkanı Biden'ın 2020 yılındaki geliri açıklandı

Related Posts