Elon Musk, Starship’in Super Heavy ile gerçekleştireceği ilk yörünge uçuş testini duyurdu

Uçuş bilgisayarla yeniden oluşturulamayan deneyimleri test etmek için kullanılacak Federal İletişim Komisyonu’na sunulan bir dosyada açıklanan görevde, uzay…

Uçuş bilgisayarla yeniden oluşturulamayan deneyimleri test etmek için kullanılacak

Federal İletişim Komisyonu’na sunulan bir dosyada açıklanan görevde, uzay taşıtı Teksas’tan fırlatılacak ve bir Hawaii adasının kıyısına iniş yapacak.

Uçuş, SpaceX’in nihayetinde insanları Mars’a götürebilecek her iki roket parçasının da birlikte kullanıldığı ilk sefer olacak.

İtici kısım olan 70 metre uzunluğundaki Super Heavy, uçuşun 170’inci saniyesinde ayrılarak kısmi bir dönüş gerçekleştirecek ve Meksika Körfezi’ne inecek. Orbital Starship ise Kauai kıyısı açıklarında takatli iniş gerçekleştirmeden önce Florida Boğazları arasında uçmaya devam edecek.

SpaceX, uçuşun amacının “olabildiğince fazla veri toplamak” ve böylelikle uzay taşıtının benzeri yaratılamayan ve öngörülemeyen uçuş koşullarında neler yaşadığını daha iyi anlayabilmek olduğunu belirtti. Toplanan bilgilerse iç simülasyonlar için daha iyi modeller oluşturmak amacıyla kullanılacak.

Uçuş 90 dakikadan biraz fazla sürecek. Belgede uçuş için belirli bir tarih belirtilmese de CEO Elon Musk, şirketin yörünge görevini temmuz ayına kadar gerçekleştirmeyi hedeflediğini söyledi.

SpaceX, Starship ve Super Heavy sistemlerinin “özel kabinler, geniş ortak alanlar, merkezi depolama, güneş fırtınası barınakları ve bir görüntüleme galerisi” içereceğini iddia etmişti.

Mevcut roketi SN15’ten önce SpaceX’in tüm Starship testleri roketlerden birinin patlamasıyla sonuçlanmıştı. Şirketin bir roketi başarıyla fırlatıp indirmesi ancak geçen hafta gerçekleşti.

Starship şu anda insanlığın Mars’a ulaşması için en iyi şansı zira başka hiçbir özel şirket ya da devlete ait uzay ajansı insanları Ay’dan daha uzağa göndermeye yönelik bir program yapmadı.

SpaceX, 10 yıla kadar Mars’a mürettebatlı görevler gerçekleştirmeyi umuyor. Öte yandan, şirket Elon Musk’un “uzaydaki ilk mim” olarak adlandırdığı Doge-1 adlı bir uydu da fırlatıyor.

Previous Article

İsrail'in bombardımanı sonucu ölenlerin sayısı 133'e yükseldi, ABD temsilcisi çözüm için bölgeye gitti

Next Article
Önce eşini öldürdüğü, şimdi de onun yerine Trump'a oy verdiği gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatıldı

Önce eşini öldürdüğü, şimdi de onun yerine Trump'a oy verdiği gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatıldı

Related Posts