Dünyanın en tehlikeli uyuşturucu kaçakçılarından ‘Otoniel’ yakalandı

Kolombiya Devlet Başkanı Duque, Otoniel’in yakalanmasının, 1993’te ölü ele geçirilen uyuşturucu baronu Escobar’dan bu yana örgüt elebaşlarına vurulmuş en büyük darbe olduğunu açıkladı.

Kolombiya’da en çok aranan uyuşturucu kaçakçılarından ‘Otoniel’ lakaplı Dairo Antonio Usuga, asker ve polisin ortak operasyonuyla gözaltına alındı.

Ülkenin kuzeybatısındaki Necocli kasabasında, ‘Osiris’ adı verilen operasyonda ele geçirilen Clan del Golfo örgütünün lideri Otoniel, askerler tarafından helikopterle götürüldü.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, Otoniel’in yakalanmasının, 2 Aralık 1993’te ölü ele geçirilen uyuşturucu baronu Pablo Escobar’dan bu yana örgüt elebaşlarına vurulmuş en büyük darbe olduğunu açıkladı.

ÇETE ÜYELERİNE ÇAĞRI: HEMEN TESLİM OLUN

Sputnik’in aktardığı habere göre suç örgütü Clan del Golfo üyelerine seslenen Duque, “Bu örgüte bağlı olanlara sesleniyorum. Aksi takdirde başınıza gelecek olan şey bellidir. Hemen adalete teslim olun, hukukun gücü her şeyin üstündedir” ifadesini kullandı.

‘EN ÇOK KORKULAN UYUŞTURUCU KAÇAKÇISI’

Duque, Otoniel’in dünyanın en çok korkulan uyuşturucu kaçakçısı olduğunu ifade ederek “Polislerin, askerlerin, sosyal liderlerin katili ve aynı zamanda genç yaştakilerin silah altına alınmasının sorumlusu olan kişidir. Güvenlik güçlerinin titiz ve müşterek operasyonuyla yakalandı” dedi.

120 AYRI YARGILANACAK

Otoniel’in onlarca cinayet, adam kaçırma, suç örgütü kurma, uyuşturucu kaçakçılığı dahil 120 suçtan yargılanacağı kaydedildi.

Asker ve polis tarafından uzun süredir aranan Otoniel için 800 bin dolar ödül konulmuştu.

ABD’nin, dünyanın en tehlikeli uyuşturucu kaçakçıları arasında gösterdiği Otoniel, bu ülkeye tonlarca kokain göndermekle de suçlanıyordu.

Otoniel, 2012’de operasyonda güvenlik güçlerince öldürülen kardeşi Juan de Dios’un yerine suç örgütünün başına geçmişti.

Previous Article

Afganistan'dan Çıktıktan Sonra ABD’nin Gücü: Amerika'nın Küresel Rolü Nasıl Gerçekleştirilebilir?

Next Article

ABD: El-Kaide'nin üst düzey lideri öldürüldü

Related Posts