Dünya liderleri Biden ve Harris’i seçim galibiyetinden dolayı tebrik etti

ABD Başkanı Donald Trump yenilgiyi kabul etmese de, dünya liderleri Joe Biden’ı Cumartesi günkü seçim zaferi için hızlı…
ABD Başkanı Donald Trump yenilgiyi kabul etmese de, dünya liderleri Joe Biden’ı Cumartesi günkü seçim zaferi için hızlı bir şekilde tebrik ettiler ve yeni Beyaz Saray’ın iklim değişikliğiyle mücadeleye öncelik vereceğini umduklarını belirtti.

Rahatlama, dünyanın birçok yerinde Trump’ın yeniden seçilme teklifinin başarısız olduğu haberine ifade edilen ortak bir temaydı.

Paris belediye başkanı Anne Hidalgo attığı tweet’te: “Amerika’ya tekrar hoş geldiniz!” dedi.

Biden için, Trump’la anlaşan liderlerin yönettiği ülkeler de dahil olmak üzere, bölücü seçim yarışının bitmediği iddialarını esasen görmezden gelerek, dünya başkentlerinden tebrikler yağdı.

 Fransa Cumhurbaşkanı Macron Biden’ın zaferine ilişkine şöyle tweet attı: ‘Amerikalılar Başkanlarını seçtiler. Tebrikler @JoeBiden ve @KamalaHarris! Bugünün zorluklarının üstesinden gelmek için yapmamız gereken çok şey var. Beraber çalışalım!” dedi.

Tebrik gönderen diğer liderler arasında Almanya Başbakanı Angela Merkel, Mısır Cumhurbaşkanı Abdel-Fattah el-Sissi ve Trump ile halka açık bir şekilde şenlik gösterileriyle tanınan Hindistan Başbakanı Narendra Modi yer alıyor ve ayrıca Trump müttefiki olan İngiltere Başbakanı Boris Johnson da tebrik etti.

Biden’ın zaferini ve Kamala Harris’in ilk Siyah kadın başkan yardımcısı seçilmesinin “tarihi başarısını” selamlayan Johnson, “İklim değişikliğinden ticarete ve güvenliğe kadar ortak önceliklerimiz üzerinde birlikte çalışmayı” dört gözle beklediğini söyledi.

Berlin’deki bir şehir yetkilisi, “Oğlumun doğumundan sonra Joe Biden’ın seçilmesi bu yılın açık ara en iyi haberi” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Biden, Obama yönetim politikalarını eski haline getirmek ve genişletmek istiyor

Next Article

'Kovuldun' İşte Twitter kullanıcılarının tepkisi

Related Posts