Dört Yıl İçinde Amerika İçin Sonun Başlangıcı olacak

Trump destekçilerinin bazı sloganlarına göz atmak, ABD’nin nasıl dağılacağının ana hatlarını ortaya koyuyor. Şiddet ve polisin acımasızlığı artık ABD iç politikasının ayrılmaz bir parçası.Bu muhtemelen zamanla artacaktır. Trump Beyaz Saray’dan çıkarıldıktan sonra, görevi sadece yeni rejimin yönetmesini zorlaştırmak olmayacak. ABD’nin tüm siyasi yapısını bozmayı hedefleyecektir.

Donald Trump’ın destekçileri ile muhalifleri arasındaki şiddetli çatışmaların eşlik ettiği son protestolar, önümüzdeki dört yıl boyunca ABD’de sosyo-politik yaşamın nasıl görüneceğini yansıtıyor.
 
12 Aralık’ta, ABD genelinde siyasi huzursuzluk yayılırken dört kişi bıçaklandı ve bir kişi vuruldu. Şiddet ve polisin acımasızlığı artık ABD iç politikasının ayrılmaz bir parçası.
 
Bu muhtemelen zamanla artacaktır.
 
Trump destekçilerinin bazı sloganlarına göz atmak, ABD’nin nasıl dağılacağının ana hatlarını ortaya koyuyor. Son çatışmalarda göze çarpan sloganlardan biri “GOP’u (Cumhuriyetçi Parti) yok edeceğiz” oldu.
 
Destekçileri, Trump’ın başkanlığının çalınması girişimine karşı Cumhuriyetçi Parti seçkinlerinin aldığı pozisyondan memnun değildi.
 
Bu fenomen bir kez daha Trump’ın planlarını vurguluyor.
 
Beyaz Saray’dan çıkarıldıktan sonra, görevi sadece yeni rejimin yönetmesini zorlaştırmak olmayacak. ABD’nin tüm siyasi yapısını bozmayı hedefleyecektir.
 
Trump ve onun sert çekirdek destek tabanının, 2021 Ocak ayından sonra parçalanma dışında başka bir vizyonu olmadığı anlaşılıyor. 2016’da ABD başkanı olarak seçildikten sonra, liberal-solcu ABD siyaseti yelpazesi, bir kişilik olarak yalnızca Trump’a odaklandı.
 
Palyaço kişiliğini ve cehaletini hesaba katarak, bu strateji avantajlıydı ve bazı sonuçlar verdi. Başkanlık görevinden tahliye edildikten sonra, Trump’ın yaklaşımı çok daha fazla ikincil zarara neden olacak.
 
Çok daha pervasız olacak ve bu da artan şiddete neden olacak.Trump birçok kez, yönetici elitin siyasi normlarını umursamadığını göstermiştir. Aslında Trump, muhalefette elitist Joe Biden ekibine karşı başkanlığından daha etkili olacak. Trump ve ekibine yönelik iddiaların bir çoğu olmasa da bir kısmı, rakibi için de geçerli.
 
Amerikan siyasi eliti baştan aşağı yozlaşmış durumda ve Trump herkesin kirli çamaşırlarını halka açık bir şekilde sergileyecek.
 
Hiçbir kırmızı çizgiye saygı gösterilmeyecek ve hiç kimse bağışlanmayacaktır. Dahası, Trump ülkeyi yönetmekten sorumlu olmayacağından, ABD’deki en radikal iç spoiler rolünü oynayarak elini çözecek.
 
Muhalefette, Trump ve destekçileri ABD devlet mekanizması için çok daha tehlikeli hale gelecek. Bir devlet olarak ABD’ye neyin zarar vereceği ile yeni yönetici elite neyin baskı yapacağı arasında ayrım yapmayacaklar.
 
ABD, gayri meşru emperyalist hedeflerine ulaşmak için, onlarca yıldır dünyanın dört bir yanına zararlı siyasi eğilimler ve gruplar yerleştirdi ve geliştirdi.
 
ABD destekli vekillerin en büyük zayıflığı her zaman taban desteğinin olmaması ve yabancı sadakatlerinin ülke içindeki nüfuzlarını ve itibarlarını daha da azaltmasıydı.
 
Trumpizm bu dezavantajı yaşamıyor.
 
Amerika’nın çürümüş siyasi sisteminin organik bir atık ürünüdür. Onu bu kadar etkili yapan da budur.
 
Önümüzdeki dört yıl boyunca ABD rejiminin dış varlıklarla her etkileşimi, Trumpistler tarafından yabancı egemenlik olarak etiketlenecek.
 
Tıpkı Biden’in kampının düzenli olarak Trump’ın bir Rus piyonu olduğu söylentisini yayması gibi, Trumpistler de benzer taktiklere başvuracak, ancak çok daha aktif ve pervasızca.
 
Donald Trump gösterisi henüz bitmedi. Doruk noktası henüz gelmedi.
 
Crescent International

Previous Article

Bu da oldu! Kuzey Kore'de bir balıkçı, ABD radyosu dinlediği için öldürüldü

Next Article

CAATSA totonun sonu: Asıl pazarlık şimdi başlıyor / Cansu Çamlıbel

Related Posts