Ana Sayfa Son Dakika Cevad Zarif: yasaları çiğneyen Amerikalılara inzivayı tekrar tattıracağız

Cevad Zarif: yasaları çiğneyen Amerikalılara inzivayı tekrar tattıracağız

0
Cevad Zarif: yasaları çiğneyen Amerikalılara inzivayı tekrar tattıracağız

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif dün Amerika’nın İran’a yaptırımları geri getiren tetik mekanizmasını aktifleştirmeye dayalı çalışmalarına tepki olarak, dışişleri bakanlığının bu bağlamda gereken girişimlerde bulunduğunu ve Allah’ın yardımı ile bir kez daha yasaları çiğneyen Amerikalılara inzivaya tekrar tattıracaklarını söyledi.

Bu arada İran’ın BM Daimi Temsilcisi Mecid Tahti Revançi de Amerika yönetiminin Tetik Mekanizmasını çalıştırma yetkisi olmadığını, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Amerika’nın bu isteğini reddedeceğini ifade etti. Tahti Revançi, gerekli yasal delillerin olmaması nedeni ile Güvenlik Konseyi’nin bir kez daha Amerika’nın Tetik mekanizmasını çalıştırma isteğini reddedeceğinden emin olduklarını belirtti.
Diğer yandan dışişleri bakanı siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Seyid Abbas Irakçi de bu sabah paylaştığı tweet mesajına şöyle yazdı: Amerika İran’a yaptırımları geri getirme talebi, hukuki açıdan etkin olmak için her hangi salahiyetten yoksundur.
Irakçi, iran’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Amerika’ya 2231 sayılı kararı suistimal etme izni vermeyeceğini böylece bildiriyi yok etmek olan hedefine ulaşamayacağını da ekledi./

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz