Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

CENTCOM Komutanı: ABD Eylül’de Irak’taki Askeri Varlığını 3.000’e Düşürecek

Merkez Komutanlığı (CENTCOM) başkanı Orgeneral Frank McKenzie,  Çarşamba günü, ABD’nin bu ayın sonuna kadar Irak’tan yaklaşık 2.200 askeri çıkaracağını söyledi.

McKenzie, Bağdat’ta düzenlenen komuta değişikliği töreninde şunları söyledi: “Irak güçlerinin kaydettiği büyük ilerlemeyi kabul ederek, Irak hükümeti ve koalisyon ortaklarımızla istişare ve koordinasyon içinde ABD, Eylül ayında Irak’taki asker varlığımızı yaklaşık 5.200 askerden 3.000 askere düşürmeye karar verdi.

Salı günü, üst düzey bir yönetim yetkilisi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çarşamba günü Irak’ta ve ayrıca önümüzdeki günlerde Afganistan’daki askeri varlığında önemli bir azalma olacağını açıklayacağını söyledi.

McKenzie, Irak’ta geri kalan ABD askerlerinin yardım sağlama ve yerel ortaklarına danışmanlık yapma görevlerini sürdüreceklerini söyledi.

CENTCOM komutanı, Irak kuvvetlerinin İslam Devleti terör örgütünün, yeniden dirilişini önleme ve ülkede güvenliği sağlama kapasitesine duyduğu güveni ifade etti.

Mckenzie, ABD’nin İslam Devleti’ne karşı koymak ve Irak ordusunu güçlendirme programlarını genişletmek için bölgedeki ortaklarıyla işbirliğine devam edeceğini söyledi.

“Bu karar, Irak Güvenlik Güçlerinin artan bağımsız çalışma kabiliyetine olan güvenimizden kaynaklanıyor,” diyen McKenzie, bunun ABD’nin Iraklıların teröristleri yenmesine yardım etme taahhüdünün açık bir göstergesi olduğunu ekledi.

11 Haziran’da ABD ve Irak, ilk Stratejik Diyalog toplantısını yaptı. Görüşmelerin ardından ABD, ülke parlamentosunun tüm yabancı güçleri sınır dışı etme kararı almasının ardından, Irak’taki askeri varlığını azaltmaya devam edeceğini doğruladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar