Binlerce Kübalı ABD karşıtı gösteriye katıldı

Küba’da en az 100 bin kişi ABD emperyalizminin istikrarsızlaştırma girişimlerine karşı sokağa çıkarak “Sokaklar devrimcilerindir” dedi.

Emperyalizmin tecrit, yıpratma ve istikrarsızlaştırma girişimleri ile karşı-devrimci müdahalelere karşı Küba halkı, başkent Havana’da 100 bin kişilik merkezi bir miting düzenledi.

Küba Komünist Partisi Genel Sekreteri Miguel Diaz-Canel’in, “Sokaklar devrimcilerindir” şiarıyla önceki gün gerçekleştirilen devrimci iktidar karşıtı girişimlere karşı durma çağrısı, 100 bin kişilik bir merkezi yürüyüş ile gösteri yaptı.

Önceki gün KKP Politbüro toplantısına katıldığı da duyurulan Raúl Castro’nun yanı sıra Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel’le birlikte Havana’nın Malecón bölgesine yakın La Piragua’daki buluşmaya yüz binden fazla Kübalı katıldı.

Amerikan emperyalizminin 60 yıldır süren ABD’nin ekonomik, ticari ve mali ablukasının kaldırılması talebi ve son karşı-devrimci girişimlerden ötürü ABD Büyükelçiliği’ne yakın bir noktada bitecek şekilde planlanan yürüyüş, Küba halkının ve devrimci iktidarının tüm saldırılara karşı meydan okuması olarak nitelendirildi. Küba Devlet Başkanı Diaz-Canel ABD’nin karşı-devrimci çabalarını adadaki devrime karşı “konvansiyonel olmayan savaş” olarak değerlendirdi.

Küba cumhurbaşkanı Cuma günü ayrıca ABD’nin Küba’yı yok etme girişiminin başarısız olduğunu söyledi.

Previous Article

Rusya'dan ABD'ye: Afganistan için Orta Asya'daki üslerimizi kullanın

Next Article

ABD hegemonik doktrini işgalden şiddet içeren aşırılığa kayıyor

Related Posts