Biden Kolonoskopi Nedeniyle Yetkisini Harris’e Devretti

Başkan Joe Biden, “rutin kolonoskopi” sırasında yetkilerini kısa süreliğine Başkan Yardımcısı Kamala Harris’e devretti. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada,…
WASHINGTON, DC – JANUARY 22: U.S. President Joe Biden signs an executive order as Vice President Kamala Harris looks on during an event on economic crisis in the State Dining Room of the White House January 22, 2021 in Washington, DC. President Biden spoke on his administration’s response to the economic crisis that caused by the COVID-19 pandemic and signed two executive orders. (Photo by Alex Wong/Getty Images)

Başkan Joe Biden, “rutin kolonoskopi” sırasında yetkilerini kısa süreliğine Başkan Yardımcısı Kamala Harris’e devretti. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Biden’ın ABD saatiyle 11.35’te yetkilerini yeniden devraldığı belirtildi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Biden, başkan olarak ilk rutin muayenesi için Cuma sabahı erken saatte Walter Reed Ulusal Tıp Merkezi’ne gitti. Başkan Biden rutin kolonoskopi sırasında yetkilerini kısa süreliğine Başkan Yardımcısı Harris’e devretti.

Sözcü Psaki, Başkan George W. Bush’un da 2002 ve 2007’de aynı işlemi yaptırdığını ve o zaman da ABD Anayasası’nda belirtilen sürecin takip edildiğini hatırlattı.

78 yaşındaki Joe Biden en son 2019 yılı Aralık ayında kapsamlı muayenesini olmuştu. Doktorlar Biden’ın sağlıklı olduğu ve başkanlık görevini başarılı bir şekilde yerine getirmeye uygun olduğu sonucuna varmıştı.

Cumartesi günü 79 yaşına girecek olan Başkan Biden ABD tarihinde görev yapan en yaşlı başkan.

2024 yılında başkanlığa aday olup olmayacağı yönünde bazı spekülasyonlar olsa da, Joe Biden, Kamala Harris’le birlikte ikinci dönemde de aday olmayı beklediğini belirtmişti.

ABD’nin ilk kadın, beyaz olmayan ve Güney Asya kökenli başkan yardımcısı olan Kamala Harris, kısa süreliğine de olsa başkan vekili olarak tarihe geçmiş oldu. ABD’nin 250 yıllık tarihinde kadın bir başkan olmadı.

Başkan Biden Cuma günü öğleden sonra Beyaz Saray’da her yıl yapılan geleneksel Şükran Günü “hindi bağışlama” törenine katılacak.

Biden sağlığı konusunda kendisinden önceki başkan Donald Trump’a kıyasla daha şeffaf olacağını belirtmişti.

Donald Trump 2019 yılında Walter Reed’e gitmiş, dönemin Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham Trump’ın kolonoskopi için hastaneye gittiğini daha sonra açıklamıştı.

Previous Article

Temsilciler Meclisi Sosyal Altyapı Paketini Onayladı

Next Article

“Türkiye-ABD İlişkileri Arafta”

Related Posts