Biden: Beyaz Saray geçiş süreci konusunda samimi şekilde işbirliği yapıyor

ABD’nin 46. Başkanı seçilen Joe Biden, 20 Ocak’ta görevi devralması öncesi geçiş sürecinde atılacak adımlar konusunda Beyaz Saray’ın…
Biden: Beyaz Saray geçiş süreci konusunda samimi şekilde işbirliği yapıyor

ABD’nin 46. Başkanı seçilen Joe Biden, 20 Ocak’ta görevi devralması öncesi geçiş sürecinde atılacak adımlar konusunda Beyaz Saray’ın “samimi” şekilde işbirliği yaptığını söyledi.

NBC televizyonuna konuşan Biden, “Şimdiye kadar gönülsüzlük olmadı, olmasını da beklemiyorum” dedi.

Trump, 3 Kasım’daki başkanlık seçimlerinden 3 hafta sonra, Pazartesi günü resmi geçiş sürecinin başlatılmasına izin vermişti.

Ancak Trump hala yenilgiyi kabul etmiyor ve seçimlerde hile yapıldığına dair temelsiz iddialarını sürdürüyor.

Biden ne mesaj verdi?

Joe Biden ise Başkan Trump ile henüz konuşmadığını ancak geçiş sürecinin geç devreye sokulmasının kendi başkanlık döneminin başlangıcını etkilemesini beklemediğini söyledi. Biden, “Yavaş bir başlangıç oldu ve iki ay kaldı; süreci hızla yürütebilme konusunda iyi hissediyorum” dedi.

Biden, koronavirüs aşısının dağıtımı ve uygulanması konusunda Covid-19 görev gücü ekibiyle Beyaz Saray’da toplantı yapmayı planladığını kaydetti.

Artık uluslararası gelişmelerle ilgili günlük Başkanlık Bilgilendirmelerine Biden da dahil olabilecek. Biden’ın ayrıca 20 Ocak’ta görevi devralmaya hazırlanırken üst düzey yetkililere ve milyonlarca dolarlık fonlara erişimi mümkün olacak.

‘Üçüncü Obama dönemi olmayacak, Trump manzarayı değiştirdi

Barack Obama döneminde ABD Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Biden, kendi döneminin “üçüncü Obama dönemi” olmayacağını, zira “Obama-Biden yönetimindekinden tamamen farklı bir dünya ile karşı karşıya olduğumuzu” söyledi.

Biden, “Üçüncü bir Obama dönemi yaratmaya çalışıp çalışmadığınızı merak edenlere ne diyeceksiniz?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Bu üçüncü Obama dönemi olmayacak. Obama-Biden yönetimindekinden tamamen farklı bir dünya ile karşı karşıyayız. Başkan Trump manzarayı değiştirdi.”

Salı günü Delaware eyaletinde ekibinin ilk isimlerini tanıtan Biden, Amerika’nın “geri döndüğünü” ve “dünyadan çekilmeye değil, dünyaya önderlik etmeye hazır olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Trump yönetimi sonunda Biden'ın başkanlığı için geçiş sürecini başlattı

Next Article
Biden'ın ekibinde kimler var?

Biden'ın ekibinde kimler var?

Related Posts