Biden, Afganistan’dan çekilme kararının arkasında durdu

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan’daki gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenledi. Afganistan’dan çekilme kararının tamamen arkasında olduğunu söyleyen Biden, Afgan güvenlik güçlerinin kendi ülkeleri için savaşmaya gönüllü olmadığı bir ortamda ABD askerlerinin savaşmayacağını ve savaşmaması gerektiğini söyledi.

Biden, açıklamasında, ”Afganistan’a 20 yıl önce açık hedeflerle gittim. El Kaide’nin orayı üs olarak kullanmamasını garanti etmek için. Bunu başardık.” iddiasında bulundu.
ABD başkanı, ‘Hedefimizin terörizm karşıtlığına odaklanması gerektiğini hep söyledim. Ülkenin inşa edilmesi Afganistan’daki hedeflerimiz arasında değildi. Günümüzde terör tehdidi daha çok ülkeye yayıldı.” dedi.

Biden, ”Tahliye operasyonuna müdahale etmesi ya da ABD askerlerine saldırması durumunda sert ve hızlı karşılık vereceğimizi Taliban’a ilettik. Artık mümkün olan şeylere odaklanmış durumdayız” dedi.

Afgan hükümetinin hızlı çöküşü ve ardından gelen kaos nedeniyle Başkan Biden, Cumhuriyetçiler’in eleştirilerine maruz kalıyor.

Biden yönetiminin önde gelen isimleri de, Afgan güvenlik güçlerinin hızlı çöküşüne hazırlıksız yakalandıklarını kabul ediyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan bugün yaptığı açıklamada, Afganistan’ın yönetimin beklediğinden daha hızlı düştüğünü söyledi ve hükümetin düşüşünden bizzat Afganlar’ı sorumlu tuttu.

Jake Sullivan, NBC televizyonuna yaptığı açıklamada, “Şehirlerin düşme hızı herkesin tahmin ettiğinden çok daha çabuktu” dedi; Afgan güvenlik güçlerine ‘’tecrübesiz’’ demokrasilerini Taleban’a karşı savunmak için savaşma iradesini ABD’nin vermesinin mümkün olmadığını söyledi.

Sullivan, “Afgan güvenlik güçlerine en iyi ekipmanı, en iyi eğitimi ve en iyi kapasiteyi vermek için 20 yıl ve on milyarlarca dolar harcamamıza rağmen onlara azim veremedik ve onlar da nihayetinde Kabil’i savunmak için savaşmayacaklarına ve ülke için savaşmayacaklarına karar verdiler” dedi.

Afganistan’daki son gelişmeler üzerine eski Başkan Donald Trump da Biden’ı eleştirdi.

Trump, “Ülkemize yardımcı olan insanları ve sivilleri tahliye etmeden askeri birlikleri çekmek hangi aklın işidir? Bunlara (Taleban) en gelişmiş en iyi silahlar bırakıldı. Kim bu kadar basiretsizlik yapılabileceğine inanır? Başkan ben olsaydım bütün siviller tahliye edilir, bütün askeri teçhizat (Afganistan’dan) çıkarılırdı ”

Previous Article

New York’taki Afgan diasporadan ABD’nin Afganistan politikasına eleştiri

Next Article

Irak'ın güneyinde ABD Terör Ordusu lojistik konvoyuna saldırı

Related Posts