Belarus, ABD tank taburunun sınıra yakın konuşlandığını bildirdi

Belarus Savunma Bakanı Viktor Khrenin Cumartesi günü yaptığı açıklamada, bir ABD tank taburunun Belarus sınırına sadece 15 kilometre…
Belarus Savunma Bakanı Viktor Khrenin Cumartesi günü yaptığı açıklamada, bir ABD tank taburunun Belarus sınırına sadece 15 kilometre (9, 3 mil) uzaklıkta bulunan bir Litvanya askeri eğitim alanına nakledildiğini söyledi.

“NATO birliklerinin hareketi, Enhanced Forward Presence ve Atlantic Resolve operasyonları çerçevesinde komşu topraklarda gerçekleşiyor. Özellikle, 69. Zırh Alayı’nın 2. Taburu, sınırımıza 15 kilometre mesafedeki Pabrade eğitim sahasına konuşlandırılıyor” diye ekledi.

Savunma bakanı, baharda benzer bir konuşlandırma yapıldığını ancak söz konusu asker ve makinelerin sayısının Minsk’te endişelere yol açtığını belirtti.

Khrenin, “Yaklaşık 500 kişi, 29 tank ve 43 Bradley Savaş Aracı’nın sınırımıza bu kadar yakın olması bizi endişelendirmekten başka bir şey yapamaz” dedi.

Savunma Bakanı, ayrıca ABD’nin ordusunun Belarus sınırı boyunca gerçekleştirdiği keşif uçuşlarının sayısını artırdığını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
İran Devrim Muhafızları Ordusu

İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan İsrail ile anlaşan Bahreyn yönetimine tehdit

Next Article

Senatör: ABD, İncirlik Hava Üssü'nü kapatırsa Yunanistan'ı 'alternatif' olarak görüyor

Related Posts